Част 2. Как да се справим с тези чувства и какъв е пътят напред?
Освобождаването от пипалата на черния октопод на страданието изисква време и опит. Но аз ще се опитам да ви помогна да изпреварите събитията. Това не е лесна задача, защото съм наясно, че вменена мъдрост няма и всичко трябва да си мине по установения ред, тоест да го преживеете лично, за да стане част от вас. Но ползата от тези съвети най-малкото ще бъде такава, че когато изпаднете в труден момент, може да си припомните или да прочетете тези мои мисли и да усетите подкрепа и уверение, че всичко, което чувствате, е нормално и не сте единственият на цялата земя, на когото това се случва.
Ще организирам моите съвети в три категории.
1. Не всичко зависи от нас.
Често изпадаме в заблуждение, че каквото се е случило е директен резултат от нашите действия. Ако спечелим, то ние смятаме, че това е защото сме били достатъчно умни и находчиви. Ако ли пък загубим, е поради факта, че някъде сме допуснали грешка. Реално обаче нещата не винаги стоят точно по този начин. Немалка роля за нашия успех или неуспех играят късметът и хаосът в света. Като малки индивидуални инвеститори с умерени възможности ние твърде често сме заложници на случайни събития. Грешно е да си придаваме свръхумения, съответстващи с тези на гадатели и астролози, които уж виждат бъдещето кристално ясно. Ние имаме тенденция да смятаме, че събитията са предвидими, докато на практика това въобще не е вярно.
Нека всеки от вас да си отговори на следните въпроси от позицията на любител инвеститор в пазарите на акции:
- Можех ли да предвидя инфлацията от последните няколко години и реакцията на повишаване на лихвения процент?
- Можех ли да предвидя Ковид епидемията?
- Можех ли да предвидя резкия спад на цените на петрола през пролетта на 2020 година?
- Можех ли да предвидя банкрута на „Леман Брадърс“ през 2008 година, спомогнал за финансовата криза през 2008–2010 година?
- Можех ли да предвидя свръх интереса към AI през 2023 година или бързото развитие на компанията Тесла в последните няколко години, или скокът на цената на акциите на производителя на графични чипове NVDA и така нататък?
Вероятно бихте могли да кажете ДА на едно или максимум две от тези случайно избрани събития, но едва ли бихте могли да кажете ДА на всички. А всяко от тях има или е имало потенциала сериозно да повлияе на вашите инвестиции.
Любим мой автор – Насим Талеб – много добре се занимава именно с тази тема. В най-популярната си книга – „Черният лебед“ (The Black Swan), той говори, че в процеса на инвестирането винаги има вероятност да се появят случайни обстоятелства, които е невъзможно да бъдат предвидени.
Колко често смятате, че ще успявате да предвидите събитията вярно и което е по-важно, колко силно ще се ядосвате и обвинявате, ако не успеете да го направите? Въобще по вашите сили ли е да се опитвате да се правите непрекъснато на Нострадамус и да виждате бъдещето? Има няколко изследвания и добре познати поведенчески модела, които имат отношение към това заблуждение – „Илюзията за контрол“, както и „Ретроспективната склонност“ (от английски hindsight bias). След като събитията вече са се случили “ретроспективната склонност” кара мозъка да си мисли, че са били предвидими. Например ако любимият Ви отбор загуби дадена среща, Вие може да си кажете, че всъщност Ви е било ясно, че така е щяло да стане, макар че реално не сте си мислили точно по този начин преди срещата.
Към днешна дата мисля, че беше напълно ясно, че компанията Nvidia ще повиши цената на акцията си толкова много през 2023 година, като дори споменах това си предвиждане на много хора, които се занимават с инвестиции. Реално обаче мозъкът ми прави номера и забравя, че всъщност съм имал и доста съмнения по този въпрос, което е и причина за това да не съм я купил. И ако не си давам сметка за това и не зная за ретроспективната склонност, ми остава само и единствено да се ядосвам и да съжалявам.
Ако разберете, че умението да предвиждате всичко с точност е химера и не е реално възможно, това знание отнема част от напрежението върху вас и съответно нуждата да страдате, когато нещата не отидат в посоката, в която сте мислили, че ще отидат.
2. Забравете за пропуснатите ползи.
Този съвет всъщност се занимава с някои малки технически промени, които може да направите, и с това значително да намалите негативните чувства, които изпитвате при инвестиране.
- Когато вземете решение да продадете даден актив, спрете впоследствие да следите цената му. Махнете го от списъка от активи, които следите. Забравете за него и се фокусирайте напред. На този етап това е Вашето решение, така че не позволявайте бъдещото движение на цената да Ви влияе. Ако Вие не знаете какво се е случило с цената на следващия ден, по-следващия или след 2 месеца, няма да се терзаете от това. Застанете зад Вашите решения, каквито и да са те. Така сте решили, така сте постъпили. Затваряте вратата и продължавате напред, без да се обръщате. Разбира се, че отново може да закупите същия актив в бъдеще. Но нека това да бъде в резултат от нови анализи и преценка, че е добре да го притежавате, а не от съжаления, породени от това, че след като сте го продали, цената му е тръгнала нагоре.
- Освен ако не сте дей трейдър, не правете промени прекалено често. Както вече казахме, Боговете на радостта са по-малко от Боговете на болката и страданието. Всеки път, когато правите някаква сделка, вие все едно се обръщате към небето и ги призовавате. Поради споменатото неравенство, пропорционално повече пъти ще ви навестят тези, от които ще ви боли. А когато започнете да правите промени, за да поправите една грешка, вероятността да допуснете втора става още по-голяма и така спираловидно се стига до множество от грешки, които в крайна сметка в някакъв момент напълно могат да замъглят ясния ви поглед върху нещата. Преглътнете грешките, приемете евентуални загуби и се фокусирайте напред, но не с идея да поправите грешката, а сякаш никога не сте я допускали. Съветът тук е за регламентирани промени според предварителен план, неслучайни, даващи възможност да се преброи спокойно до 10 преди да се предприеме дадено действие.
- Не правете алтернативни сметки. Не се опитвайте да калкулирате какво е можело да бъде, ако бяхте или не бяхте направили някоя сделка при вече свършен факт. От тази алтернативна реалност няма никаква полза, освен да ви накара да изпитате чувства. Ако сте се справили по-добре от алтернативния сценарий – да ви зареди с излишно самодоволство, а ако установите, че сте можели да се справите по-добре – да ви заболи. Често имаме склонност да виждаме алтернативния живот като по-добър, но това не е така по две причини:
- Първата е, че ние отново сме жертви на друг добре познат поведенчески модел – „тревата на съседа е по-зелена от нашата“. Въображението ни подлъгва, че точно това, което нямаме, е по-добро, но обикновено се заблуждава, най-вече поради липса на пълната информация за алтернативния сценарий.
- И втората е, че алтернативни реалности на този етап има само по филмите. Отделяне на енергия за разсъждаване над хипотези от минало време от сорта на „ако бях направил еди какво си, сега щях…“ са загуба на време и сили и ще ви причинят най-вече страдание. На теория изглежда, че всеки от нас е могъл да вземе по-добри решения, но на практика ние наистина не знаем тези решения в какво ново разклонение биха повели нашия живот и дали реално биха били добри за нас. Винаги, когато мисля по този въпрос, умишлено си представям един доста краен пример. Измислям си човек, който взима съответните решения, които му донасят голяма печалба, с която си купува малък самолет, с който впоследствие се разбива и умира. Без да бъдем крайни или пък фаталисти, тук апелът е по-скоро към умереност и абстрахиране от това какво евентуално е могло да бъде. Ние хем че не знаем, хем не винаги може да се постигне абсолютно максимална печалба при всяко едно положение и алтернативата не е непременно по-добра от реалността.
- Първата е, че ние отново сме жертви на друг добре познат поведенчески модел – „тревата на съседа е по-зелена от нашата“. Въображението ни подлъгва, че точно това, което нямаме, е по-добро, но обикновено се заблуждава, най-вече поради липса на пълната информация за алтернативния сценарий.
алтернативни реалности на този етап има само по филмите
Ако ще правите алтернативни сметки, правете го с позитивна цел, а не за да си причинявате страдания. Например бих ви препоръчал да си направите едно упражнение за 2022 година, която беше трудна за много инвеститори. Вижте какво щеше да бъде финансовото ви положение, ако бяхте следвали предишният съвет да не правите прекалено често промени?
- Ограничете колко често ще правите проверка докъде са стигнали вашите инвестиции. Ежедневното поглеждане на цените на пазара е натоварващо и стресово. Същото се отнася и за новини, форуми и т.н. Тоест отново води до страдание и то напълно излишно. Дали всичко днес пада и химерично съзираме в далечината един тотален провал или пък всичко е зелено и се заблуждаваме, и потриваме доволно ръце (тоест залагаме бъдещо разочарование и страдание), все към същото небе със същите богове вдигаме ръце и пак в същото съотношение те ни отговарят. Аз отдавна се отказах да си създавам настроението за деня според това какво показват пазарите. Научих го по трудния начин и искам някак да ви го спестя и на вас. Свикнах да си казвам репликата, че всичко е предпоследно, и ако днес пазарът е надолу, то това ще се промени, както и обратното. Колко често ние се заблуждаваме, че събитията са окончателни и това ни води до чувството, че нещата са необратими. Научавам се да гледам по-дългосрочно и по-стратегически, за да не се препъвам ежедневно в неравностите по пътя.
3. Работете към изграждане на правилна нагласа и култивиране на положителните ви качества.
В началото ви казах, че за да се справим с проблема страдание при инвестирането, бихме могли да се обърнем към малко по-нестандартни и неочаквани кладенци, от които да почерпим мъдрост. Макар че философията на пръв поглед може да ви се струва далеч от темата за инвестиране, бих искал да насоча вниманието ви именно в тази посока. Страданието е позната тема и независимо по каква причина изпитвате това чувство, дали заради несподелена любов, непостигнати мечти, конфликти с хора или трудни моменти в инвестирането, причините за него се свеждат до едно и също. В будизма се твърди, че това се случва заради прекомерни желания, привързаности и несбъднати очаквания. Съответно и рецептата за справяне със страданието не би трябвало да е чрез някакви други механизми, а чрез опит за елиминирането на тези усещания.
Но съвсем естествено, както не можеш да кажеш на някого, който е ядосан „спокойно, няма нищо“, и да очакваш той или тя да се успокои, така и няма да има голяма полза, ако ви кажа – недейте да имате прекомерни желания, спрете да се привързвате към охолен живот или спрете да се разочаровате, че не сте направили 80% печалба тази година. Но има и заобиколен начин да се постигне същото нещо и аз искам да ви привлека вниманието към него. А именно да работите върху ценностната си система и душевност. Ако вмените на себе си един малко по-друг подход и нагласа към инвестирането, ще успеете да се отърсите от ненужното страдание.
Хайде да се опитаме да си отговорим на няколко въпроса:
– Защо искам да спечеля пари, за какво са ми толкова нужни всъщност?
– Скоро ли ми трябват и защо?
– Защо искам да съм привилегирован и да имам повече от останалите?
Идеята на тази викторина с въпроси е да ви спре за момент от лудото препускане и да си направите един вид проверка. Може би сте го направили преди да се захванете с инвестиции, но има голяма вероятност да сте се впуснали в рисково инвестиране просто по инерция, защото останалите правят това.
Разликата между рисковото и умерено консервативното инвестиране, както знаем, е в степента на риска. Наистина ли ви трябват толкова много пари, че да поемате високи рискове, които водят до големи финансови и душевни амплитуди? Наистина ли парите ви трябват бързо, спешно, до няколко години, че да се впускате в сделки и инвестиции, които потенциално да носят високи приходи и гарантирано големи терзания? Бързате да постигнете финансова свобода и да се пенсионирате, защото работата ви тежи, не я харесвате и не искате да я вършите? Емоционално ви липсват други тръпки и наслади в живота и затова ви е необходим адреналинът от бясното търгуване на инвестиционните пазари? (За тези неща сме си говорили и преди във “Финансовата свобода като път, а не заветна цел”)
Ако сте преминали през криза на душевни терзания заради труден инвестиционен период, спрете малко да си починете и направите опит отново да преосмислите кой сте вие и какво налага високите цели, които сте си задали. Има ли реално някакви извънредни обстоятелства, които да ви притискат да изберете рисково вместо консервативно и дългосрочно инвестиране?
Искам да завърша тази статия с още няколко последни думи. Всяко нещо в живота ни, включително и инвестиционната ни дейност, е шанс и възможност да изграждаме и подобряваме себе си като личности. В моменти на трудност можете ли да опитате да измените ъгъла на гледната точка и да проявите креативност в умението си да виждате във всяко нещо доброто и положителното? Можете ли да се обърнете за помощ към благодарността, благородството и оптимизма, които съм сигурен, че живеят във вас, но в забързаното състезание при рисковото инвестиране вероятно сте потиснали? Можете ли да проявите малко повече търпение, както към пазарите, така и към себе си?
Хайде да се опитаме да преработим ситуациите, при които страдахме в такива, които ни носят радост и удовлетворение:
С това смятам да завърша и да ви пожелая да инвестирате с удоволствие и положителни емоции. Успех!