„Минаха 20 години“, казвам на всеослушание на групата от инвеститори, с които се събираме веднъж на няколко месеца. Думите ми обаче останаха нечути и потънаха в шумотевицата. „20 години откак инвестирам“ повтарям с една идея по-висок тон. Само Крис ме чу и разбра. Вдигна халбата си с бира от другата страна на масата и ми намигна. Вниманието на останалите тридесетина човека и целият шумен разговор се въртеше около 42% доходност за годината, с която един от нас се похвали.
ПРОБЛЕМЪТ
Трите компонента, от които зависи дали един инвеститор ще бъде успешен, са ВРЕМЕ, ДОХОДНОСТ и ВНОСКИ.
- Времето е периодът на инвестицията.
- Доходността – процентната печалба, която постигате, да речем на годишна база.
- Вноските са суми, които отделяте от доходите си и внасяте редовно (или еднократно) за инвестиции.
Формулата на инвеститорския успех (финансовата цел) е изключително проста, а именно – колкото повече от всеки компонент, толкова по-голям е и крайният успех. Вярвам, че всеки инвеститор – начинаещ или напреднал – вероятно си дава добра сметка за това.
За да създадем някаква визуална представа за този процес, представете си инвеститора като жонгльор с три разноцветни топки. Трите топки са трите компонента от нашата формула за успех – ВРЕМЕ, ДОХОДНОСТ и ВНОСКИ. Като всеки уважаващ себе си жонгльор, ако не иска да се изложи пред публиката и всички да му се смеят, той не би трябвало да насочва вниманието и погледа си към само една от топките, а очите му се налага да обхващат цялата конфигурация едновременно. Този баланс е важен, защото която и от топките да се изплъзне от ръцете му, целият номер се проваля и жонгльорът се прибира разочарован. Но топките не се изплъзват от ръката му, защото жонгльорът няма любима топка.
Защо обаче ние инвеститорите имаме любима топка?
Нека използваме втора аналогия. Представете си трите компонента от формулата за успех като трите крака на триножника, върху който фотографът е поставил камерата, с която ще заснеме вашата сватбена снимка. Както вероятно знаете от математиката, триножникът е една от най-стабилните структури и предоставя великолепен баланс за камерата. Тя няма да се клати, няма и да се преобърне точно в най-важния момент. Триножникът осигурява спокойствието на фотографа. Трябва ли триножникът да бъде изработен с един крак по-дълъг от останалите? Не! В противен случай, поставен върху равна повърхност, конструкцията ще бъде крива и балансът на камерата ще бъде загубен.
Защо обаче ние инвеститорите непрекъснато настояваме единият крак от нашата инвеститорска формула за успех да бъде по-дълъг?
Представете си следните публикации на трима човека във Фейсбук групата „Клуб на инвеститора“, малко в стил събрали се американеца, французина и българина…
„Аз инвестирам от 25 години.“
„Аз внасям по 2000 лева всеки месец.“
„Аз тази година постигнах 42% доходност.“
Може ли да се досетите коя от трите публикации ще привлече най-много внимание, ще предизвика най-голямо възхищение и провокира най-много коментари? Точно така, напълно сте прави. Последната. И за това има причини, за които ще стане въпрос малко по-късно.
Както вероятно вече сте се досетили, днес ще се занимаем с проблемa с прекомерното фокусиране на много от инвеститорите в компонента ДОХОДНОСТ.
МАТЕМАТИКАТА
Сега ще сложим пауза на литературните аналогии и алегории и ще дадем възможност на математиката да говори сама. Аз ще се намесвам, само за да помогна за изводите и да събуждам заспалите.
Целта на нашето упражнение ще бъде да се убедим, без да оставяме никакво съмнение, че инвеститорът, който следва балансиран подход без да гони висока ДОХОДНОСТ, ще постигне не само задоволителни, но и прекрасни резултати.
Ще разиграем в три примера инвестиционните планове на двама инвеститори, при които те ще задават различни стойности на компонентите от формула за успех – ВРЕМЕ, ДОХОДНОСТ и ВНОСКИ. Ще правим сравнение между тези два плана и ще анализираме по какъв начин те гонят своя успех. За улеснение, в тези примери инвеститорът, чийто план ще разглеждаме вляво, винаги ще се стреми към една консервативна ДОХОДНОСТ от 10%.
ПРИМЕР 1:
В този първи пример ще направим сравнение между два инвестиционни плана, при които и двамата инвеститори решават да отделят ВНОСКИ от по $1000 на месец. Разликата ще бъде както във времетраенето на тяхната инвестиция, така и в хипотетичната ДОХОДНОСТ, която те успяват да постигат на година. Казвам хипотетична и това е важно да отбележим още тук. Докато ВРЕМЕТО и ВНОСКИТЕ са напълно под наш контрол, ДОХОДНОСТТА е само пожелателна. Поради тази причина моделите, с които ще работим, могат да бъдат само едно добро теоретично пожелание в частта им за ДОХОДНОСТ.
За постигането на ДОХОДНОСТ от 10% на година при инвестиции в акции сме говорили много пъти. Тя се постига относително лесно, залагайки на широк фонд, следящ американската икономика. Едно от местата, където може да прочетете повече по тази тема, е статията „Ники, кажи как да инвестирам“
И така, нека започнем.
В таблицата долу вляво (сметната за по-лесно с калкулатор за сложна лихва) виждаме изпълнена мечтата на почти всеки човек и абсолютно всеки инвеститор – в рамките на живота си да стане милионер. Усилието, което се изисква в този пример, е да се поддържа дисциплината за редовно отделяне на средства за ВНОСКАТА. Останалата част от магията се случва сякаш сама, без допълнителна намеса от наша страна.
За разлика от лявата таблица, в дясната виждаме един инвеститор, който закъснява да стартира своя инвеститорски поход с цели 10 години. Вероятно не е имало кой да го насочи, не се е интересувал от инвестиции или не е бил в обкръжение от други инвеститори, които да го поведат по този път. По една или друга причина, той е пропуснал възможността да започне този процес още от ранна възраст. Неговата първа ВНОСКА от 1000 долара се случва чак 10 години по-късно спрямо първия инвеститор. За да постигне резултати като своя по-ранобуден колега и евентуално да го догони, той трябва да се стреми към 20% ДОХОДНОСТ на година. Такъв процент задаваме и в калкулацията в този математически модел. Виждаме, че дори и с този повишен процент той все още изостава към края на периода, за който сме решили да засичаме.
След като видим и сравнителната графика на тези два сценария, ние можем лесно да си направим няколко извода:
- Първото, което веднага се набива на очи, е, че във ВРЕМЕТО се крие сила, която е способна да победи дори и двойна ДОХОДНОСТ. ВРЕМЕТО на мен много ми прилича на гравитацията. На пръв поглед слаба сила, невидима, но способна да засили космически кораб с такава мощ, че да го отпрати отвъд Слънчевата система.
- Второто, което може да ви прави впечатление, е, че първият инвеститор полага много малко усилия, за да постигне това, което постига. Или с други думи, ВРЕМЕТО си тече от само себе си и ние не се налага да правим нищо по този въпрос. Ако то бъде използвано разумно, заедно с духването на свещичките и мислите, че остарява с всяка година, инвеститорът ще забележи, че също така и забогатява с всяка година. Своеобразна компенсация за отминаващите години.
- И третото, което много от опитните и многогодишни инвеститори добре знаят, но за което техните колеги новобранци може би не си дават сметка е, че се изисква значително усилие да удвоиш ДОХОДНОСТТА от инвестициите си в акции от 10% на 20%. Ако трябва да оприличим на нещо това усилие, представете си автомобил, който не иска да запали. Този, който се стреми към 10%, просто забутва колата по нанадолнище и тя се засилва сама по инерция. А този, който се цели в 20% ДОХОДНОСТ, се налага да бута колата по равното, за да я засили.
Продължаваме напред.
ПРИМЕР 2:
Хайде сега да разиграем втори пример, при който първият инвеститор успява да заделя ВНОСКА от по $2000 на месец в продължение на 25 години. Той продължава да не изменя на стила си да бъде консервативен, като отново разчита на естествения наклон да засили неговия автомобил.
Както ще видите по-долу, със съответната засилка и достатъчно ВРЕМЕ неговата инвестиция се превръща в богатство от над 2 000 000 долара.
Вторият инвеститор e отново този, който не е знаел навреме, че трябва да се инвестира. Спестяванията си е влагал в банка и с годините просто е губил от тяхната стойност поради ефекта на инфлацията. За да навакса тази удвоена усърдност на своя колега, десният инвеститор трябва да увеличи своята ДОХОДНОСТ, сега вече на 30% на година. Ако той успее да постигне това, в края на периода ще има шанс отново почти да настигне своя колега.
Поглеждайки визуалното изражение на таблиците, ние лесно можем да видим, че освен изводите, които направихме за силата на ВРЕМЕТО от първия пример, можем да добавим още един:
- Ако искаме да повишим крайния резултат, вместо да гоним висока ДОХОДНОСТ, можем да постигнем същия ефект като увеличим ВНОСКАТА.
Докато в предишния пример оприличихме 20% ДОХОДНОСТ на това да буташ закъсала кола по равното, което само по себе си е достатъчно изтощително, при опит да се постигнат 30% ДОХОДНОСТ можем спокойно да кажем, че вече бутаме колата по стръмно нанагорнище. Усилията, които ще трябва да положим за тази дейност, стават направо непосилни. Не само че бутаме нагоре, ами ще трябва да го правим не просто за кратко време или еднократно, а в продължение на целия период на инвестицията, тоест всяка година от тези 15.
И понеже да се бута продължително време кола по нанагорнище е просто невъзможно, нека разгледаме последния пример.
ПРИМЕР 3:
Едва ли има и един човек на планетата Земя, който да е постигнал средна ДОХОДНОСТ от 30% на година в продължение на 15 години. Най-малкото в икономиката така или иначе има цикли, които биха изискали изключителна ловкост, повратливост и най-вече желязна психика, за да се удържи на неизменните 30% всяка година. Затова хайде да направим обстоятелствата малко по-реалистични и да поразсъждаваме над получения резултат.
И за двамата инвеститори няма промяна в месечните ВНОСКИ, във ВРЕМЕТРАЕНЕТО на инвестицията и в теоретичната ДОХОДНОСТ. Заложил съм само една корекция спрямо предишния пример и то доста толерантно. Както ще забележите в дясната таблица, инвеститор 2 вместо да постигне ДОХОДНОСТ от 30% в 17-тата и 22-рата година (7-ма и 12-та за него), той или тя постига отрицателна ДОХОДНОСТ от -10%. Казвам, че съм подходил толерантно спрямо този инвеститор, защото саботирам неговия успех само в две години от общо 15. Ако той успее да направи 30% всяка година без 2, отново ще бъде чудо, но нека сме свръх оптимисти и позволим това. Но все пак вижте ефекта.
Видно от сравнителната графика е, че тези две години се оказват пагубни за шанса на втория инвеститор дори да си помисли да се доближи до първия. Тези препъникамъни макар на пръв поглед да изглеждат малки, отбиват доста от набраната скорост. Все едно пилот от Формула 1 да спука гума. Дори да се наложи да спре в бокса само за 10 секунди, когато излезе, ще установи, че вече е изпреварен от много от останалите състезатели.
Бутането на колата по нанагорнището от 30% е невъзможно да се извършва нон-стоп. Дори и най-добрият инвеститор ще „сбърка“ и ще претърпи трудни години. Колкото повече рискове се поемат, за да се постигне високата 30% ДОХОДНОСТ на година, толкова повече се повишава шансът да се получи обратния ефект. Високорисковите инвестиции са такива неслучайно. Дори и по начина, по който омекотихме този пример, той продължава да бъде трудно изпълним на практика. Необходима е огромна доза усилие, изразено във време, специални умения и не на последно място голяма доза шанс.
Аз съм сигурен, че след тези три лесни за проследяване примера вероятно вече си давате сметка, че за да се постигне инвестиционната цел, няма нужда да правим кой знае какви еквилибристики и каскади. Ако искаме да си поставим по-висока цел или пък да намалим времето за постигането ѝ, най-добрият начин е да играем с компонента ВНОСКИ. Например, ако искате да постигнете Вашия милион не след 25 години, а след 18, правете ВНОСКИ от $2000 на месец. Ако искате това да стане още по-рано – след 14 години, ВНАСЯЙТЕ по $3000 и така нататък.
ПСИХОЛОГИЯТА
Преди обаче да завърша тази статия, в която математиката крещи достатъчно силно и изводите се вадят сами, аз ще отделя още няколко минути. Вие знаете, че за мен най-важното в науката за инвестициите си остава психологията на инвестирането. За мен нещата там започват и там завършват. Редно е да се замислим защо аджеба всички се хвърлят към компонента ДОХОДНОСТ. Защото вярвам ще се съгласите с мен, че ако по-добре разбираме причините за това, то бихме имали по-голям шанс да се преборим с опасността да загубим баланса, пренебрегвайки другите два компонента от формулата за успех.
Ще разгледам всеки от компонентите и ще се опитам да го анализирам и класифицирам.
ВРЕМЕТО:
ВРЕМЕТО, или периодът на инвестицията, бихме могли да оприличим на мъдростта на инвеститора. Всеки, който е разбрал ВРЕМЕТО и е станал приятел с него, е постигнал високи резултати не само в сферата на инвестициите. Музикантът, репетирал всеки ден, става виртуоз. Културистът, вдигал тежести всеки ден, става атлет. Инвеститорът, инвестирал всеки ден, става богат.
ВРЕМЕ е необходимо на плодовете да узреят, на виното да отлежи. Насилим ли ВРЕМЕТО, за да изстискаме от него по-бързи резултати, плодовете ще се окажат кисели, а виното не би успяло да развие своите аромати.
ВРЕМЕТО има умението да усилва това, което ние правим. Ето затова е необходимо да се стъпи на верен път от самото начало. Ако подведем полагането на нов асфалтов път накриво с 5см, след време отклонението ще е 5 метра. Ако обаче положим днес правилно основите на инвеститорската си кариера, бивайки наясно с това как действат компонентите на успеха, ВРЕМЕТО ще мултиплицира нашите усилия и след години ще можем да оберем плодовете на това, което сме посели днес.
„Аз си времето прахосвах, то сега прахосва мен.“
Шекспир
На шега казвам – ако не искаме да се превърнем в герои от пиеса на Шекспир, трябва да се отнесем с необходимото уважение към ВРЕМЕТО – един от компонентите на успеха.
ВНОСКИТЕ:
ВНОСКИТЕ аз виждам като дисциплината на инвеститора.Изисква се достатъчно вътрешна сила у всеки от нас да направи отстъпки от комфорта си. Вместо да изяде, изпие или похарчи по някакъв друг начин всичките си доходи, дисциплинираният инвеститор прави усилие, търпи лишения и си създава навик редовно, неотменно и непреклонно да инвестира. ВНОСКИТЕ носят духа на свободата и бъдещето. Инвеститорът има свободната воля да вземе решение днес напълно под негов контрол за това какво бъдеще да има утре, както и да има същата воля да взима същото това решение през всеки месец от инвестиционния период. В този смисъл ВНОСКИТЕ са и отговорност. Те са умението на инвеститора да се пребори с всички препятствия, изпречващи се пред месечната ВНОСКА, да има настоятелността да отхвърля всички оправдания, слабости, отстъпки и празни обяснения защо не е събрал парите и не ги е инвестирал, следвайки своя първоначален план.
ДОХОДНОСТТА:
ДОХОДНОСТТА е егото на инвеститора. С ДОХОДНОСТТА ние можем да се похвалим на нашите приятели. С ВРЕМЕТО например няма как. Ако кажете на някого „Инвестирам вече двайсет години“, той ще вдигне рамене и ще каже „И при мен минаха двайсет години, какво от това?“. Не може да го изпреварите, не може да се изфукате. ВНОСКАТА сякаш също не е удачната компонента да се сравним с другите. Нея ние възприемаме просто като решение, а не като умение. Казваме „Това е въпрос на стандарт. По-заможните могат да отделят повече, по-бедните по-малко.“ Но зад решението за по-висока ВНОСКА често се крият умения, с които имаме право да се гордеем, защото са плод на дисциплина и компромис – качества, достойни за възхищение.
ДОХОДНОСТТА олицетворява илюзията за контрол на инвеститора. Една от най-честите заблуди в инвестиционния свят е идеята, че бъдещето може лесно да се предвиди. Има доста писано по този въпрос и множество социални експерименти доказват, че това не е така и че утрешният ден е всъщност напълно непредвидим. Подведени от тази заблуда ние оптимистично възлагаме надежди и се целим в по-рискови активи, търсейки по-висока награда. По този въпрос ви препоръчвам книгите на Морган Хаузел и Джеймс Монтие.
На ДОХОДНОСТТА ние гледаме като възможност да победим ВРЕМЕТО или високите ВНОСКИ. Тя представлява желанието нещата да се случат още днес, a не в резултат на дълготрайни усилия и лишения. Или с други думи бързаме. На запад, в мощните и красиви коли обикновено седят хора над средна възраст, което е правилният и логичен начин как трябва да се стекат обстоятелствата по отношение на парите – богатството да бъде натрупано постепенно с годините, а не в резултат от внезапен удар на стоковата борса. В своето бързане често ние правим стъпки назад и на практика стигаме по-бавно.
Много инвеститори имат следната идея „Само година-две ще инвестирам рисково, за да понатрупам малко пари и след това ще ги прехвърлям консервативно“. Идея, която прилича малко на идеята „Ще сложа тези $100 в казиното на червено. Ако спечеля, обещавам, че си тръгвам“. Тези идеи, разбира се, най-често попадат в едната от двете клопки – или не се пада червено, загубваш и изоставаш в инвестирането спрямо консервативния инвеститор, или спечелваш и, разбира се, не си тръгваш, а продължаваш в същата посока, защото си доказал себе си като “добър играч”. В крайна сметка загубваш и се връщаш отново на начална позиция.
Ще завърша със следното: ДОХОДНОСТТА е още много неща – чувства, адреналин, напрежение, стрес. Ако тръгнете по пътя на търсене на висока ДОХОДНОСТ, ще тръгнете по един по-неравен и лъкатушещ път, който ще бъде изпълнен с много емоции – както положителни, така и отрицателни. От мой личен опит ще ви кажа, че ми носи много по-голямо удоволствие да седна и да мисля по въпроса откъде да намеря средства да увелича месечната си ВНОСКА, отколкото да се опитвам да гадая коя компания ще се представи по-добре в следващото тримесечие. В момента, в който намеря начин да отделя още средства и наглася моя борсов посредник автоматично да ги инвестира, затварям компютъра с чувство на удовлетворение и гордост, с усещане, че съм посял още едно семе в земята и ВРЕМЕТО ще положи своите грижи то да покълне.