Поведенчески модели и капани при инвестирането – 2-ра част

Склонността към потвърждение (Confirmation bias) е психологически феномен, при който хората търсят, интерпретират и запомнят информация, която потвърждава техните вече съществуващи възгледи или убеждения, като същевременно игнорират или отхвърлят информация, която им противоречи. Това може да доведе до формиране на нереалистични или непродуктивни убеждения и да подкопае способността на човек да взема добри решения.

Например: Ако съм убеден, че Земята е плоска, мога да въведа в търсачката на Google фразата “Земята е плоска, нали?“. След като се покажат резултатите, ще прегледам заглавията и ще избера статията, която потвърждава тази теория, като по този начин затвърждавам своето убеждение. Или пък ето Ви и не толкова краен пример. Докторът Ви казва, че не е препоръчително да пиете повече от две бири на ден, но понеже обичате бирата, отново търсите в Google статии, които твърдят, че бирата по някакъв начин е полезна. Откривате статии, които казват, че всъщност тя е много полезна за бъбреците и че колкото повече пиете, толкова повече те ще филтрират и ще функционират по-добре. Въпросът дали това е вярно или не оставяме на докторите, но ако имам желание да пия бира, ще се насоча към статиите, които подкрепят тази идея и ще се убедя сам.

В инвестиционните среди тази тенденция може да се прояви по следния начин: притежавате определена акция или криптовалута, която сте закупили преди известно време и сте се привързали към нея. Естествено човешкото поведение обича да се фокусира в положителни новини, които потвърждават правилния избор, изграждайки усещането за успешен инвеститор и смекчавайки страховете от евентуална загуба на пари. Ако четем даден форум с информация за нашия актив и виждаме публикувани мнения за и против, ние изчитаме с голямо желание тези, които подкрепят нашето мнение и подхождаме с голяма критичност или пък въобще не прочитаме тези, които ни противоречат. Въпросът е, че това може да доведе до субективност и да игнорирате информация, която сочи обратното. Желанието да бъдете прав насърчава неправилна оценка и може да доведе до грешки, като например да продължите да задържате актив, въпреки че информацията показва, че нещата с него не вървят добре. Но тази информация бива избирателно игнорирана.

Справянето с тази склонност не е трудно, особено след като сте наясно с нейното съществуване. Важното е да потърсите разнообразни гледни точки и различни източници на информация, като активно ги включвате в процеса на вземане на решения. Дори нарочно може да проведете дискусии с хора, които имат точно обратното на Вашето мнение. Това Ви позволява да разглеждате ситуацията от различни ъгли и да избегнете ограниченията, наложени от тесногръдие или късогледство. Разглеждайте информацията критично и се опитайте да избягвате емоционално привързване към дадена инвестиция или стратегия. Така ще сте по-добре подготвени да вземете решения, които са въз основа на факти, а не на предразсъдъци или непроверени разбирания.

* * *

Anchoring bias или склонност към закотвяне е психологическа склонност, която прилича на тази за потвърждение. Разликата е, че при потвърждението търсим доказателства, подкрепящи нашето мислене, докато при закотвянето настояваме първоначалното ни решение да е вярно, без да взимаме предвид нова информация. Следователно, не преоценяваме ситуацията, макар тя да се е променила. Вземете за пример следния диалог:

Не, ще задържа акциите на тази компания. Когато ги купих, изучих подробно информацията за компанията и смятам, че ще спечеля пари от това.

Добре, но видя ли последния финансов отчет? Растежът намалява, печалбите са по-ниски, съкращават персонал и пазарният дял се свива.

Няма значение, това е временно.

Този диалог илюстрира как склонността към закотвяне може да доведе до грешки в решенията ни, като пренебрегваме новата информация и отказваме да преоценим ситуацията. В конкретния случай въпросът дали този човек е прав или не е второстепенен. Ако осъзнаваме, че по психологически причини можем да сме закотвени към първоначалното ни решение, например закупените акции на дадена компания преди година, би било разумно да променим отговора си, като например:

Може би имаш право, ще изследвам повече и ще преоценя ситуацията.

Пазарите, икономиката и световната обстановка се променят постоянно, така че е важно да не останем статични и упорити. Трябва да сме гъвкави, динамични и постоянно готови да преоценим ситуацията, особено когато нова информация засяга нашите инвестиции. В зависимост от активите, които притежавате и колко често ги търгувате, може да се наложи да преглеждате информацията и да правите преоценка дори ежедневно.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top