Поведенчески модели и капани при инвестирането – 4-та част

Прекомерна реакция към новини и събития – Инвеститорите често реагират прекалено на определени новини и събития. Това можем да наблюдаваме ежедневно, като масова психоза или еуфория, основани на новина, която изведнъж променя мнението ви за даден актив. Важно е да помним, че много от новините са субективни, невинаги са създадени или представени от експерти. Информацията в тях рядко представя всички гледни точки, които трябва да разгледате, преди да вземете решение за промяна на инвестициите си.

Винаги трябва да имате предвид, че всеки, който предоставя информация, има свои собствени цели и не се интересува непременно от вашите интереси. Новина може да бъде представена с цел да шокира и привлече внимание към определена медия. В свят, където всеки се стреми да постигне своите цели, новините са един от начините за това. Дори и ако новината е обективна и излага неоспорими факти, например, че Илон Мъск е купил компанията Twitter или че според него Dogecoin е най-добрата криптовалута, не е задължително това да бъде новина, след която трябва да продадете или купите актив. Може би да, може би не, но в повечето случаи новините сами по себе си не би трябвало да бъдат решаващ фактор. Особено ако сте положили усилия да направите подробно и всеобхватно проучване за вашите дългосрочни инвестиции, не бива да позволявате единични, отделни новини да диктуват вашите решения.

Една новина може да бъде достатъчно значима, за да разклати вашите анализи. В повечето случаи обаче това не е така, освен ако не сте взели решението си да инвестирате в даден актив твърде повърхностно. Прекомерната реакция към новина или събитие обикновено се свързва с нивото на подготовка, с което сте въоръжени. Ако не сте уверени в своята подготовка, всяко противоречие може да ви накара да се съмнявате.

Добър план, опит и стабилност на емоциите са противоотровата срещу прекомерни реакции. За да сте подготвени и непоколебими пред лицето на събитията, е важно да мислите дълбоко и съсредоточено преди да инвестирате. Когато наистина настъпи ситуация, която променя положението, не трябва да реагирате прибързано, а да се консултирате с внимателно изготвения си план. Проверете какво сте предвидили за очаквани и неочаквани ситуации и действайте хладнокръвно според своите предписания. По този начин ще контролирате обстоятелствата, вместо да бъдете зависими от тях. Ако сте чели книгата “Черният лебед” на Насим Талеб, ще бъдете запознати с неговата идея, че трябва да сме подготвени за неочаквани и крайни ситуации, тъй като те понякога се случват. Отново става дума за подготовка – ментална, за да разпознавате психологическите капани, и планова, за да имате подготвени следващи стъпки.

* * *

Продължаваме напред с “availability bias” – склонност към наличното или това, което е най-близко до нас. Този психологически модел ни прави податливи да се “хвърляме” към неща, които са на преден фронт, лесно достъпни или често рекламирани. В контекста на инвестирането става дума за склонността да инвестираме в актуални идеи или продукти, за които се говори много.

Едва ли може да се намери по-добър пример от криптовалутите и по-специално биткойн. През последните години имаше моменти, когато много хора купиха биткойн, само защото се говореше за него навсякъде. Правеха го и продължават да го правят, без да се занимават с проучвания, без да подходят внимателно и да извършват детайлен анализ на възможните рискове. Вместо това, под въздействието на “availability bias”, те сляпо се доверяват на информацията. И както може сами да се сетите, това едва ли е правилен подход, когато става въпрос за това да приемете нещо на такова доверие и да заложите парите си.

Същото важи и за инвеститорите, които използват само един източник на информация и взимат решения на базата на това, до което имат най-директен достъп. Такъв подход е далеч от оптимален, тъй като информацията, която е най-достъпна, не винаги предоставя реална, обективна и всеобхватна оценка. Може да си представим човек, който се информира за новините само от една телевизия или чете само един вестник. Трудно е да се очаква, че той ще бъде адекватно информиран и неговата представа за света ще е коректна.

* * *

Искам да завърша с описанието на един психологически ефект – “Endowment effect” или ефект на притежанието.

Този ефект описва склонността на хората да дават по-голяма стойност на нещата, които вече притежават, и да им е по-трудно да се разделят с тях. Това може да доведе до неполезно и неоптимално привързване към даден актив или обект. Те ни стават мили и скъпи. Когато става въпрос за инвестиции, “ефектът на притежанието” може да доведе до нежелание да се разделим с актив, който притежаваме от дълго време. Дори когато получим новини или информация, които ни подсказват, че е време да го продадем, може да не го направим поради тази психологическа склонност. Така се поддаваме на заблуда, ставаме субективни и надценяваме активите си. Бих предположил, че колкото по-дълго време държим даден актив, толкова повече този ефект се засилва.

За да преодолеем ефекта на притежанието при инвестиране, е важно да развием способността да оценяваме активите си обективно, да се научим да приемаме промените в пазара и да действаме съобразно с тях, а не да се привързваме емоционално към нашите инвестиции. За да избегнем подобни заблуди и да успеем да се самоконтролираме по-успешно, добра идея е да разполагаме с независимо разработени критерии, по които да сравняваме нашите активи през определени времеви интервали. Ако активите не отговарят на очакванията ни и анализът, базиран на установените критерии, не предполага подобрение, ще трябва да се съгласим да се разделим с тях, колкото и да ни е трудно.

Има много интересни изследвания по този въпрос. В книгата на психолога от Харвардския университет, Даниел Гилбърт, има описани множество социални експерименти, които дават интересни и понякога неочаквани резултати. Един от тези експерименти е свързан с ефекта на притежание. В експеримента на група хора се дават красиви чаши за кафе и след известно време, в което са ги притежавали, им се предлага да ги продадат на цена, по-висока от тази, на която могат да си купят подобни чаши. Въпреки че биха спечелили пари от тази сделка, те отказват да се разделят с чашите.

* * *

Както виждате, пътят на инвестирането изглежда изпъстрен с подводни камъни, капани и уловки. Изглежда сякаш съзнанието ни е под постоянна заплаха от самосаботиране и саботиране на нашите инвестиционни опити. Въпреки това ситуацията не е толкова безнадеждна. Има множество успешни инвеститори, което означава, че съществува начин да се справим с тези трудности. Един от начините за справяне с тях, разбира се, е запознаването с тези психологически модели и точно това правим тук. По-лесно е да се борим срещу опонент, когото познаваме, отколкото срещу неизвестен противник. Тези склонности и предразположения на мозъка ни са добре описани. Ако потърсите информация в интернет, лесно ще откриете тези концепции, дори приложени в контекста на инвестирането. Така че не би трябвало да имаме оправдания от тази гледна точка. От друга страна, вероятно вече сте забелязали общия знаменател на решението, ако мога така да го нарека. Вече го споменах няколко пъти и той се състои в това да бъдем малко по-хитри и да предвидим събитията. Ако разполагате с план, разработен в комфорта на момента, когато формирате Вашата стратегия и ако сте тренирали и подготвили Вашето съзнание, в деня на играта ще бъдете в състояние лесно и инстинктивно да се справите с тези ситуации, без да бъдете изненадани.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top