Инвестирането не трябва да е сложно

investing and psychology

Повечето от статиите, които написах по темата за инвестициите се получиха дълги и пространствени. Това сякаш създаде илюзията, че инвестирането е много сложен и труден процес. Макар да е добре да има дълбочина и вникване в детайлите, има опасност да се получи обратен ефект. Понякога самият аз се изморявам от толкова много информация. Има проучвания, които показват, че прекаленото много информация ни затруднява да вземаме добри решения. Този проблем е известен като „претоварване с информация“ или „претоварване с твърде много избори“ (“information overload” / “choice overload,”), затруднявайки изобщо вземането на решение (*вижте някои изследвания в края на статията). А всъщност напротив, да инвестираш е много просто и елементарно.

too much information

Споменавал съм преди, че харесвам по-безопасни, по-малко рискови, но сякаш на пръв поглед по-малко вълнуващи начини за инвестиране. С други думи – конервативни. Но те са по-малко вълнуващи само на пръв поглед. За да инвестираш дългосрочно и консервативно, ти трябва да развиеш определен вид визионерски способности, които да не се простират просто до следващия финансов отчет, а в много по-далечен хоризонт. Опитвам се да видя 5, дори 10 и повече години напред. Ето това за мен е истински вълнуващо. Усещането от рано да забележите възможност, да инвестирате в нея и да наблюдавате как тя се осъществява с течение на времето е страхотно. Това ме кара да се чувствам сякаш наистина съм част от света, разбирам го добре, сърцето ми бие в неговия ритъм и съм в пълен синхрон с всичко, което се случва около мен.

За да предам тези свои мисли по кратък, но надявам се въздействащ начин, ще се позова на прозрения на умове, по-големи от моя. И по-специално на тези, които като мен поддържат мнението, че консервативното инвестиране си прилича с гравитацията. Макар тя да е най-слабата от четирите основни сили, гравитацията упражнява непрекъснато влияние, което де факто управлява движението на небесните тела и структурира вселената. По сходен, метафоричен начин, консервативните инвестиционни стратегии последователно, почти невидимо, но непрестанно и неизменно генерират и структурират инвеститорското богатство.

Днес ще ви представя 5 цитата от известни инвеститори и съвпадащ по смисъл цитат от известен психолог. Идеята е да повторя и ако може да затвърдя основните качества, които смятам са важни за успеха в дългата игра на консервативното инвестиране. Извинете ме, ако преводът на тези цитати се е получил малко тромав.

Търпение

Уорън Бъфет : „Стоковата борса е устройство за прехвърляне на пари от нетърпеливите към търпеливите

Карл Юнг : “Търпението не е пасивно; напротив, то е активно; то е концентрирана сила.”

В моята статия „Време, Доходност и Вноски“ твърдя и доказвам, че ранното започване и редовните вноски са мощни стратегии, които елиминират необходимостта от преследване на високи печалби. Повечето инвеститори разбират, че високите печалби, които между другото никога не са гарантирани, идват с гарантирани по-високи рискове. Тези рискове често водят до напрегнати ситуации, които от своя страна провокират силни емоции и водят до прибързани и непостоянни решения. Именно тази верига от събития в крайна сметка потвърждава наблюдението на Уорън Бъфет.

Карл Юнг, който познаваме като изключително последователен в професионалния си живот, смята, че истинското търпение е нещо повече от просто пасивно изчакване. Напротив, така както бездействието в конкретни ситуации може да бъде израз на мощна форма на действие и позиция, поддържането на търпение и устояването на импулса да коригирате често портфолиото си е също такава проява на действие. Ежедневното следене на пазара, е пример за ситуация, която създава много силенно чувство, че трябва да действаме, макар това да е рядко необходимо.

Дългосрочна визия

Сет Кларман:Най-голямото предимство, което инвеститорът може да има, е дългосрочната ориентация.”

Анджела Дъкуърт: „Grit (силата на постоянството) означава да се придържате към вашето бъдеще ден след ден, не само за седмица, не само за месец, но и с години, и работи наистина усилено, за да превърне това бъдеще в реалност.“

И Сет Кларман, и Анджела Дъкуърт защитават добродетелите на постоянството и дългосрочния ангажимент, въпреки че областите, в които работят са различни. Кларман, известен инвеститор в стойност (value investing), твърди, че най-голямото предимство, което един инвеститор може да има, е способността да мисли и планира в дългосрочен план. Тази идея е отразена в сферата на психологията от концепцията на Анджела Дъкуърт за „grit“, която тя описва като безмилостно преследване на дългосрочни цели със страст и постоянство.

В моя бюлетин за март 2024 г. ви запознах с лекцията на Дъкуърт в TED talks, където тя обяснява, че grit е идентифициран като най-решаващото качество, определящо дали ученик ще успее в начинанията си, надминавайки дори коефициента на интелигентност като предиктор за успех. И двете гледни точки подчертават, че независимо дали в сложността на финансовите инвестиции или преследването на лични цели, успехът често зависи от способността да се поддържа фокус и усилия за продължителни периоди.

Дисциплина

Джейсън Цвайг: „Да бъдеш търпелив и дисциплиниран с инвестициите си, с остър поглед към бъдещето, ти позволява да яздиш вълните на пазара, вместо да бъдеш залят от тях.“

Валтер Мишел: „Способността да отложиш удовлетворението и да устоиш на краткосрочните изкушения, за да постигнеш дългосрочни цели, е най-важният фактор за успех през целия живот.“

И Джейсън Цвайг, и Валтер Мишел подчертават силата на сдържаността и предвидливостта в своите области на финансите и психологията. Цвайг, който е финансов журналист, всъщност разбира доста добре човешката психология. Ако сте чели книгата му „Вашите пари и вашият мозък“, която съм препоръчвал и преди (https://nikpopg.com/book-reviews/), ще бъдете изумени от нивото, до което Цвайг навлиза в пресечната точка на психологията и инвестиране. Той използва прозрения от невроикономиката (прочети повече в Wikipedia) – област, която съчетава невронауки, икономика и психология – за да обясни защо хората допускат предвидими грешки при управлението на парите. Много от тях тясно свързани с липсата на дисциплина.

По същия начин, истинският психолог по образование Валтер Мишел, подчертава значението на забавянето или отлагане на удоволствието. Той отбелязва, че способността да се устои на непосредствените изкушения в полза на дългосрочните цели е ключът към постигането на устойчив успех. Заедно, тези цитати напомнят за съществената роля на самоконтрола и стратегическото планиране както при управлението на инвестициите, така и при постигането на лични цели. Принципите, ръководещи успешните резултати и в двете области, са едни и същи. А дисциплината – тяхната необходима основа.

Индивидуално мислене

Хауърд Маркс: „За да постигнете превъзходни инвестиционни резултати, трябва да поддържате индивидуални възгледи по отношение на стойността и те трябва да бъдат точни.“

Ървин Ялом:„Понякога трябва да вървиш срещу зърното, ако искаш да растеш.“

(Много харесвам Ялом и дори имах честта и щастието да си пообщувам с него преди няколко години)

Хауърд Маркс подчертава необходимостта инвеститорите да имат индивидуални възгледи относно стойността, за да надминат пазара. Тази философия е в съответствие с мислите на екзистенциалния психолог Ървин Ялом, който предполага, че личностното израстване често изисква противопоставяне на преобладаващите тенденции или норми. И Маркс, и Ялом подчертават смелостта и независимото мислене, необходими за успех в съответните им области – инвестиране и личностно развитие. Тези цитати явно илюстрират мнението, че независимо дали във финансите или в живота, отдръпването от тълпата може да доведе до значителни награди.

Това не е нещо ново за нас. В моите статии „Само няколко от нас“ и „Естествено, че мога да изпреваря пазара, но…“ говоря за това визионерско качество, което трябва да притежаваме. А именно – да успееш да видиш това, което другите не могат. Точно тази разлика в мненията и очакванията създава потенциала за печалби.

Умни избори

Филип Фишър : “Борсата е пълна с хора, които знаят цената на всичко, но не знаят стойността на нищо.”

Уилям Джеймс: “Изкуството да бъдеш мъдър е изкуството да знаеш какво да пренебрегнеш.”

Филип Фишър и Уилям Джеймс предлагат прозрения за важността на добрата преценка и приоритизирането, макар и в различни области. Фишър, легендарен инвеститор, критикува късогледството на мнозина на фондовия пазар. Според него, много хора имат своя фокус върху цената на актив, без истинско разбиране на неговата стойност. Наблюденията му подсказват, че да бъдеш умел инвеститор включва разпознаване на това, което е наистина ценно, а не просто фокусиране върху неща, които могат да бъдат измерени цифрово.

Повтаряйки това чувство от психологическа гледна точка, Уилям Джеймс набляга на мъдростта като способността да се прави разлика кои детайли трябва да се игнорират в полза на по-значими, въздействащи фактори. С други думи, да успява човек да пресява важното от маловажното.

И двете гледни точки се застъпват за по-задълбочено разбиране и избирателен подбор, независимо дали във финансите или в житейските избори, подчертавайки важността на фокусирането върху това, което наистина има значение за успеха. В инвестирането, както и в нашето ежедневие, има толкова много поведенчески модели или нека ги наречем автоматични мозъчни реакции, които често се опитват да ни саботират и извадят от релси. В моята поредица – „Поведенчески модели и капани в инвестирането” , говоря за известни и често срещани такива като например – „Принципът на следване на стадото”, „Заблудата на комарджията”, „Омраза към загуби” и други. Осъзнаването им ни дава по-голям шанс да ги избегнем и да стоим далеч от вземането на прибързани и понякога наистина глупави решения.


*“information overload” / “choice overload,”

  1. Бари Шварц – “The Paradox of Choice” https://www.ted.com/talks/barry_schwartz_the_paradox_of_choice
  2. Шийна Айенгар и Марк Лепър (2000) – “When Choice is Demotivating: Can One Desire Too Much of a Good Thing?”
  3. Джейкъб Джейкъби, Доналд Спелър и Карол Кон Бърнинг (1974) – Brand Choice Behavior as a Function of Information Load”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top