Изкуственият интелект броди из борсите

AI in investing

Няма как ако се занимавате с инвестиции, следите донякъде технологичния прогрес и сте поне малко любознателни, да не си задавате въпроса как бихте могли да съчетаете тези неща, за да получите полза. И с правo се питате, защото инвестирането е малко или много съревнование и технологиите дават съществено предимство. Пренебрегването им – напротив, би ви поставило в неизгодна позиция. В днешната статия, ще ви дам някакви насоки и ще ви запозная с тенденциите в тази сфера. Ще поговоря за все по-нашумелия изкуствен интелект и как той е впрегнат в търговията с активи.

Изкуственият интелект и неговото влияние

В последно време прекарах много часове в четене на книги, слушане на конференции, новини, подкасти и интервюта на тема изкуствен интелект (ИИ). Научих много, но процесът не е завършен и никога няма да бъде. Областта е безкрайна, а приложенията цяла вселена. Това е бъдещето и вълната, която идва е толкова силна и висока, че ако не ѝ обърнем внимание има опасност да ни залее с голяма сила.

Темата за изкуствения интелект е обширна, от техническо, социално, психологическо, политическо, философско и какво ли не още естество.  Има много какво да се разсъждава по нея и смятам, че всеки, който се заеме с тази задача навреме, ще направи добро на себе си и ще бъде малко или много в крак с времето. Убеден съм, че изненадите в промяната на живота ще бъдат, по-сериозни, по-шокиращи и по-скорошни отколкото хората очакват. Колкото повече четете и се запознавате с темата, толкова по-ясно и вие самите ще осъзнаете това.

Понеже пиша предимно за инвестиции, в днешния материал, който от сега се уговарям, че по никой начин няма как да бъде изчерпателен, ще говоря за ИИ във финансовата сфера. Но преди да вляза в актуалните детайли, ще върна малко времето назад. Защото е добре да стане ясно, че макар за ИИ и по-специално за ИИ във финансите започна да се говори много едва в последните 1-2 години, този процес е стартирал от доста по-рано. Сега просто преминава на следващото ниво.

Ботове през 2017 година

Беше 2017 година, когато все още активно търгувах на ежедневна база акции и криптовалути. Интересувах се от технически анализ и изкарах няколко курса. Лека полека и аз започнах да чертая линии върху графики и да се опитвам да съзирам индикатори, които да ми подсказват кога е време да купя и кога да продам. Имаше много групи с подобни интереси, някои елитни, затворени, в които трудно се влизаше. В някои успях да вляза в други не. Имах страхотни моменти на емоции, адреналин, но имах също така и много стрес. Към днешна дата малко или много се радвам, че това време отмина, защото на подобно напрежение дълго не мога да издържа.

Макар в началото да търгувах, така да се каже ръчно, наблюдавайки други като мен в групите, постепенно започнах да се интересувам от ботове-търговци. За който не е съвсем ясно какво представляват, съвсем накратко – това са софтуерни програми, настроени да извършват всичко това, което човек трябва да прави, за да търгува. Само че автоматизирано. Алгоритмите им бяха настроени по такъв начин, че след получаване на входна информация за графиката на цената на даден актив, те правят технически анализ по зададени критерии и връщат отговор кога е удачен момент да се направи сделка. Да се продаде или купи. Според вида на бота, входната информация може да е статична – тоест фиксирана и непроменлива, като да речем историческата цена на дадена акция в последната 1 година. Или пък динамична, тоест ботът работи с движението на цената в реално време. Имаше различни ботове. Такива, които просто индикираха, че е време за сделка и други, напълно автоматизирани, които сами извършваха тези сделки, докато техният собственик например е до магазина или спи.

Предимства на ботовете

Ботовете имат немалко предимства. За разлика от хората, те не изпитват емоции и правят безпристрастен анализ. Бързи са както в своите анализи, така и в реакциите си на пазарите. Способни са да извършват безброй търговски операции, както и да следят и търгуват едновременно много активи. Не се изморяват, не спят и никой не им се кара, че правят само това и не обръщат внимание на нищо друго…

Недостатъци на ботовете от 2017 година

Ботовете от 2017 година имаха един основен недостатък. Стратегията, която ползват за анализ беше ограничена до заложените алгоритми, базирани на степента и възможностите на мислене на техния изобретател. Алгоритмите бяха статични, предварително зададени. Нямаха умението да се самообучават и адаптират. С други думи, бяха силно зависими от личните умения на този, който беше създал бота.

Състезания за ботове

Спомням си, че с интерес проследявах, състезанията, които често се организираха за най-успешни ботове – такива, които донасят най-висока печалба. (Предполагам, все още се провеждат.) Всеки състезател се явяваше със лично разработения си бот, нагласен според различни алгоритми и сигнали, на които да реагира. Ботовете бяха изпитвани да правят сделки с конкретен актив или активи, като или им се подаваше информация за цената на случаен актив за случаен отминал период, или биваха пускани да работят в реално време.  Като във втория случай, резултата се засичаше след предварително определено време. Например 1-3 месеца. Победителите обикновено отдаваха под наем или продаваха своите ботове на многото желаещи да постигнат доходност в степента, в която ботът победител успяваше. Някои разкриваха алгоритъма, вероятно водени от нужда от признание за находчивостта си, други просто предоставяха работещ и успешен бот, без да се впускат в подробности. Ботове се използваха за търгуване на акции, криптовалути, форекс пазари и т.н.

Това беше още в годините, когато ИИ беше, поне за болшинството от хората, непопулярен израз от научно-фантастичните книги. Беше обаче и време, в което други пък хора, определен кръг от ентусиасти, мечтатели и предприемачи, бяха вече отдавна стартирали работа.  Далеч от широката публика, те напредваха и реализираха тази научна-фантастика. През Ноември 2022 година прожекторите светнаха и чрез ChatGPT, изкуствения интелект излезе на голямата сцена.  

В наши дни

В статията днес ще разгледам 4 най-популярни приложения (реално са много повече), в които изкуствения интелект навлиза сериозно и спомага инвеститорите в техните операции. Имайте предвид, че вече има инструменти, които обхващат едновременно всички тези области, но за да можем да направим разграничение, ще ги разгледаме поотделно.

Трябва да знаете, че така както възникват нови компании и инструменти създадени да работят с ИИ, по подобен начин познати ви вече инструменти, с които вероятно работите и днес (например TradingView), интегрират ИИ в алгоритмите, които ползват. Тоест, много е възможно вие вече да използвате помощта на ИИ и днес, без да знаете или да си давате сметка за това. В края на текста съм приложил различни линкове с някои от тези инструменти, за които споменавам.

Приложения на ИИ в инвестициите

Прогностичен анализ (Predictive Analytics)

Една от най-честите употреби на машинното обучение (machine learning / ML) в търговията с финансови активи, е създаването на инструменти и модели за извършване на прогностични анализи. Целта е да могат да се предвиждат бъдещи събития с голяма точност. Входящата информация включва всичко, което има някакво отношение към актива, за който се извършва анализа. От историческата цена, търгуваните обеми, до индикатори за икономиката като цяло, нивото на инфлацията, лихвения процент, доклади за заетостта и т.н. Както и разбира се, всички новини и събития имащи някаква връзка. Веднъж подадена, тази информация преминава през все по-усъвършенствани ИИ алгоритми (regression, decision trees, neural networks), които откриват тенденции, повтарящи се модели и връзки между подадената информация и заложени индикатори. Изходната информация може да бъде например, начертана линия за очаквания тренд на акцията Х.

Информацията, което се събира е огромна. Тя е всеобхватна, а процесът автоматизиран. Развитието на ИИ в последните години спомогна за това алгоритмите да бъдат вече не статични, а напротив адаптивни самоусъвършенстващи се. Веднъж след като са пуснати в действие, те се донагласят сами. Четат в реално време ситуацията и непрекъснато поддържат обучението на модела, според това как се развиват действията.

Анализ на настроенията (Sentiment Analysis)

Освен да ви спомогнат за решенията на базата на прогнистичните анализи, ИИ моделите имат възможност да правят и  така нареченият анализ на настроенията. При него си представете, че входната информация е всичко, което този инструмент може да прочете във:

  • всеки един любителски или пък професионален форум на анализатори (Morningstar, Seeking Alpha, Reddit)
  • във всеки един онлайн вестник (The Wall Street Journal, Yahoo Finance)
  • всяка една социална мрежа, за актива, от който се интересува. (X, Facebook, Instagram, Youtube)

Моделът има достъп и влиза в тези достъпно онлайн ресурси, и къде ли още не търси и чете всичко за актива, от който се интересува. Събира всички мнения, всички настроения, всичко, което някой е казал в последните да речем 30 – 60 дни. Впоследствие, като с фуния напъхва всичко това в алгоритмите на ИИ за по-нататъшен анализ.

Предполагам може да си дадете сметка, колко силно може да бъде това и какви изводи могат да се направят на подобна база. В зависимост от как е настроен този инструмент, той може да ви връща обобщено мнение, на базата на което вие да вземете решение, или пък да подава своите изводи към прогностичния модул, който да оптимизира тренд линията, която е начертал.

Подобни инструменти за прогностичен анализ и анализ на настроенията има вече внедрени в Bloomberg Terminal и Thomson Reuters.

Bloomberg Terminal
https://www.institutionalinvestor.com/article/2cqjgsulkx3md4n3ox2ps/portfolio/bloombergs-first-generative-ai-tool-hits-the-terminal

Thomson Reuters and MarketPsych Data LLC
https://www.thomsonreuters.com/en/press-releases/2018/june/thomson-reuters-expands-sentiment-data-to-track-top-100-cryptocurrencies.html

Робо-консултанти (Robo-Advisors)

В едно чудесно видео, което наскоро изгледах, двама известни във финансовите среди експерти проведоха общо взето обречен спор за възможната роля на ИИ като финансов консултант. Браян Портной, автор на книгата “Геометрия на Богатството” (Geometry of Wealth) смята и то съвсем с основание, че това е бъдещето. Срещу него Дан Игън (VP of Behavioral Finance & Investing, Betterment) упорства, с бих казал слаби аргументи и вероятно лични опасения, че още не е дошло времето за това. Според Дан проблемът е не толкова технически колкото, че ИИ като финансов съветник не може да носи отговорност. (Сякаш живият финансов консултант носи кой знае каква отговорност, като ви насочи в грешна посока.) Но както и да е.

Интервюто на Браян Портной и Дан Игън за робо-консултантите.
https://www.betterment.com/advisors/video/future-of-advising-webinar

Независимо от този сякаш закъснял спор, Робо-консултантите вече навлизат в пазара на финансовите институции. Тяхната роля е именно да ви направят финансова консултация по начин, по който го правят живите финансови консултанти днес. (В САЩ, официалните данни твърдят, че 20% от хората използват финансов консултант, за да движи и направлява техните финанси.)

Подадената информация към такъв ИИ консултант може да бъде всичко свързано с вашите финанси, както и личните ви предпочитания. Например:

  • Какво е актуалното ви състояние. Какво притежавате – имоти, коли, пари и т.н.?
  • Къде и какво работите?
  • Колко е възнаграждението ви?
  • Имате ли пасивни доходи и какви?
  • Какво е семейното ви положение, имате ли деца? На каква възраст са? Планирате ли да плащате за висшето им образование? Колко и кога?
  • Какви месечни / годишни разходи имате?
  • Имате ли заеми. Какви и колко?
  • Към всичката тази входна информация, следва да добавите какви лични планове имате и мечти. Къща в планината ли искате да си купите, или пък да се пенсионирате рано?
  • Редно е да добавите личният ви толеранс към риска в инвестирането. Защо не и дали се страхувате от нещо и какво е то.

С тази информация вашият Робо-консултант, казва „Благодаря“, мисли около 20 секунди (дори това е много) и ви връща следния отговор:

„Чудесно! Според това което ми казахте за вас е подходяща тази и тази стратегия. Добре е да инвестирате на месец толкова и толкова пари. Ще постигнете целите си тогава и тогава.

Ако сте съгласен ще отворя за вас инвестиционен акаунт еди къде си. Ще създам за вас най-подходящото портфолио и ще го ребалансирам всеки 6-12 месеца.

Ако нямате нищо против, ще подавам всяка година вместо вас данъчната ви декларация, ще откривам какви данъчни облекчения са най-подходящи за вас. Ще ви пращам отчет за извършената дейност през еди колко си време.

Ще ви взема много по-малка такса за услугата отколкото всеки друг финансов консултант, защото сега аз мога да върша това едновременно, в същата тази минута, за хиляди хора.

Да започна ли в този момент?

ДА / НЕ?“

Мисля, че не би могло да има спор около това дали робо-консултантите, всеобхватно виждащи, знаещи всички закони, свързан с всички системи и съдействащ си други ИИ инструменти, ще заменят сегашните. Обект на друга статия ще бъде да си говорим за това кои професии ще бъдат заменени в бъдеще (много скоро) от ИИ, но смело можем да заключим в рамките на този текст, че професията на финансов консултант лесно може да бъде поета от Робо-консултанта. За добро или за лошо…

Робо-консултанти вече имат Betterment, Wealthfront, Vanguard, Fidelity, Stash  и други. Ревю на различни Робо-консултанти тук – Link

Алгоритмична търговия (Algorithmic Trading)

Новото название на старите ботове от 2017 година е алгоритмична търговия. Можещи освен всичко това, което техните предшественици правеха добре, те са вече развити на съвсем ново ниво. Както и прогностичните анализатори, за които вече стана въпрос, алгоритмичните търговци използват адаптивни, гъвкави и самообучаващи се ИИ алгоритми. Работещи в комбинация с инструментите за прогностичен анализ и анализ на настроенията, или пък всички функции събрани в един инструмент, основната дейност на алгоритмичната търговия е, разбира се, извършване на печеливши сделки.

Една популярна стратегя, при алгоритмичната търговия е бързоскоростната търговия (High-frequency trading). В рамките на една секунда могат да се извършат стотици и хиляди сделки. Правейки това, моделът се възползва от малки промени в цените на активите. Друга стратегия е така наречената арбитражна стратегия. При нея инструментът с ИИ, търгува едновременно на различни борси, като се възползва от разликата в цените на активите. Представете си че има един цент разлика на двойката Биткойн-Долар между борсите Binance и Coinbase. Алгоритмичният търговец свързан с двете борси, прави хиляди сделки в рамките за кратко време, прехвърляйки активи напред-назад материализирайки печалба от такава или някаква подобна неефективност на пазара.

Хубава статия за Алгоритмична търговия от сайта на Nasdaq.
https://www.nasdaq.com/articles/ai-trading-what-is-ai-trading-how-its-used-in-stock-trading

Управление на риска (Risk Management)

Оценката на риска е част от процеса на анализ и взимане на решение за търговия на какъвто и да е било актив – Недвижим имот, акция или криптовалута. Днешните инструменти за анализ и управлението на риска, както се досещате, вече преминават към все по-автоматизирани и захранени с ИИ алгоритми. Подобни ИИ системи, могат да предвиждат потенциалните щети върху очаквана печалба, причинени от движението на пазарите, геополитически събития или икономически промени. По този начин те доставят на своите потребители информация, на базата на която да предприемат мерки, за да се предпазят.

Ако прочетете интервюто с Роко Пелегрини (Изпълнителен директор на шведска компания за ИИ анализи на тренда на пазарите), ще добиете престава за възможностите и мащаба, с който добре разработени ИИ инструменти дават (както изглежда) точни прогнози. Не е казано, че напълно трябва да се доверяваме на тези прогнози, но както Пелегрини казва, това е просто още един инструмент в чантата на инвеститора. Да пренебрегнем подобни технологии днес, означава да изостанем от останалите участници.

Управление на риска, интервю с Роко Пелегрини
https://www.nasdaq.com/articles/ai-risk-management-tool-for-calling-stock-and-market-trends

Стрес тестове

Стрес тестовете управлявани чрез ИИ са друг подход за управлението на риска при финансовата търговия. Този метод подлага вашата стратегия на различни хипотетични пазарни условия, за да прецени как би се представила при различни сценарии. Това са така наречените (Какво-ако / what-if) анализи. Такива стрес тестове позволяват да откриете ако има уязвимости и недостатъци и съответно да реагирате с корекции.

Както и всичко друго, което обсъждахме дотук, това е добър начин да се подготвите още по-добре за непредвидими обрати в пазарите и да увеличите шанса си за успех. На мен лично ми е интересно дали биха могли да предвиждат и „Черните лебеди“ дефинирани от Насим Талеб, който ги определя както непредвидими. Дали ИИ осветлява и тези редки и неочаквани събития?

Подходете внимателно

С няколко думи преди да приключа тази статия, която се надявах да бъде само обзорна, но стана малко по-дълга и детайлна, бих искал да споделя още някои мои мисли. През времето, което отделих, за да прочета и събера на едно място поне част от това, което се случва с инвестирането и ИИ, научих много неща, които не знаех. Забелязах, че много компании твърдят, че са открили или разработили универсалният инструмент, който само го включваш и започва да трупа пари. Разбира се, че това не е съвсем така и преди да се доверите на който и да е било, трябва да си напишете домашното с подробно лично проучване.

С все по-голямото навлизане на ИИ във всички области от нашия живот, правилата на много игри ще се променят. Все още дори не можем да си представим как. Наскоро слушах лекция, в която дадоха за пример, как не след дълго в джоба си бихте могли да имате виртуален личен супер адвокат задвижен от ИИ. Той ще знае всички закони и ще може да спечели всяко дело за вас. Когато обаче разсъждавам, аз се питам „Добре но в даден момент този супер адвокат, ще се изправи в дело срещу друг супер адвокат. И тогава какво става?“

Ако днес вие използвате ИИ в търговията си на стоковата борса, вероятно ще имате предимство спрямо тези, които не го правят. Но когато всички търговци станат ИИ, ще бъде интересно как те ще си взаимодействат помежду си. Как ще анализират действията си един друг, така че да произведат правилните заключения и съответните печеливши действия? Няма ли ефективната пазарна теория, да стане дотолкова перфектно ефективна, че да намали до абсолютен минимум недостатъците, които днес създават възможности? Няма ли ИИ-тата да започнат едно голямо надлъгване помежду си? Предстои да разберем. Едно обаче е сигурно. Ако изостанете от нововъведенията, не се интересувате, не четете, не експериментирате, има опасност да останете назад в каменната епоха. Шансовете ви за успех вероятно ще намаляват все повече и повече спрямо останалите участници. Ще бъде все едно да участвате в битка с оръжие от миналия век. Не позволявайте това да се случи.


Статии и полезни връзки

Нямам личен опит или отношение към никой от тези инструменти. Не мога да гарантирам за тях. Подходете внимателно и ги разучете добре преди да се решите да ги ползвате.

Bloomberg Terminal
https://www.institutionalinvestor.com/article/2cqjgsulkx3md4n3ox2ps/portfolio/bloombergs-first-generative-ai-tool-hits-the-terminal

Thomson Reuters and MarketPsych Data LLC
https://www.thomsonreuters.com/en/press-releases/2018/june/thomson-reuters-expands-sentiment-data-to-track-top-100-cryptocurrencies.html

Ревю на различни Робо-консултанти- Link

Интервюто на Браян Портной и Дан Игън за робо-консултантите.
https://www.betterment.com/advisors/video/future-of-advising-webinar

Алгоритмична търговия – статия
https://www.nasdaq.com/articles/ai-trading-what-is-ai-trading-how-its-used-in-stock-trading

Ревю на различни ИИ инструменти за търговия
https://www.prospertrading.com/ai-trading

ИИ инструмент за търговия
https://whatwillbeaftertomorrow.com/ai/quantconnect-revolutionizing-trading-with-ai-powered-signals

ИИ инструмент за търговия
https://www.composer.trade/learn/using-ai-to-create-stock-trading-strategies

Управление на риска
https://www.nasdaq.com/articles/ai-risk-management-tool-for-calling-stock-and-market-trends

Персонален ИИ адвокат
https://ailawyer.pro

TradingView – ИИ скриптове
https://in.tradingview.com/scripts/ai

How Artificial Intelligence is Revolutionizing the Market
https://www.tradingview.com/chart/AMD/dFu1CXZ5-How-Artificial-Intelligence-is-Revolutionizing-the-Market

Navigating the Future: The Role of AI Tools in Finance
https://redresscompliance.com/navigating-the-future-the-role-of-ai-tools-in-finance

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top