Хайде на бас или “Опциите в инвестирането” – 2-ра част

Здравейте с втора част от този материал. Тази част смятам, че е за по-напреднали по темата, така че се надявам да сте преминали вече през предишната. Целта ми тук е да ви запозная с някои допълнителни неща, както и да ви подхвърля две любопитни идеи, с които да събудя вашия интерес и любознателност. Но нека караме едно по едно, да не прибързваме. И така започвам с четири неща, на които да обърнете внимание.

1. Подберете подходяща страйк цена според вашите цели и комфорт за риска.

Двата примера в предишната част бяха в двете крайности – цената да се удвои за месец или да нарасне едва с 10%. Но вие може да сключите облог за всякаква страйк цена. Нещо повече, вие може да разгледате различните премии, които се предлагат за различни залози и да прецените своите шансове. Ако сте по-консервативно настроен, може да предпочетете по-висока страйк цена, която едва ли ще се достигне, но ще бъде заплатена с по-малка премия. По този начин вие изразявате предпочитания да си запазите акциите. Ако обаче сте агресивен инвеститор и сте склонни да рискувате Вашите акции да се продадат, Вие може да изберете по-близка стойност до настоящата, тоест по-ниска страйк цена, като за това ще получите, разбира се, по-висока премия. Например:

Ако разгледаме към днешна дата, 16 август 2023 година (премиите са динамични и се променят ежедневно и ежечасно, влияейки се по начин, подобен на цената на самата акция), какви премии се предлагат за Тесла с падежна дата 15 септември, виждаме следното:

  • Страйк цена $270 (+20% от сегашната цена), премия $119
  • Страйк цена $275, премия $96
  • Страйк цена $280, (+25% от сегашната цена), премия $78
  • Страйк цена $290, премия $52

$280 страйк цена би означавало около 25% растеж на цената в рамките на един месец. Според някои това е достатъчно консервативно и сигурно, за да не се продадат акциите. А премията е 78$. $78 може да ви се виждат малко, но ако направите това 12 пъти в годината, $78 се превръщат в $936. Ако направим една проста сметка, с акции на стойност $22 300 (100 по $223) вие може да генерирате над $900 на година. Това са около 4% и са равносилни на рядко срещан висок дивидент, изплащан само от някои от големите компании.

Таблица – премии за покрити кол опции за компанията Тесла от сайта на finance.yahoo.com, към 16.08.2023г.
https://finance.yahoo.com/quote/TSLA/options?date=1694736000&p=TSLA&straddle
=false

2. Разгледайте историческото движение на акцията,

за която имате планове да продавате покрита кол опцияПодгответе се добре. Графиката може да даде информация дали в миналото се е случвало цената да порасне рязко, с какъв максимален процент и за какъв период от време. Малко предварително проучване може да ви даде известна сигурност, макар миналото да не е непременно гарант за това какво може да се случи в бъдеще. За себе си съм установил, че подобно проучване е от голяма полза.

3. Внимавайте с продажбата на покрита кол опция ­­­­­около моменти, в които се очаква да бъде изнесена публична информация, която би афектирала цената на акцията. 

Такива моменти могат да бъдат например датата на тримесечния финансов отчет на компанията. Обикновено след изнасянето на отчета, акцията прави по-големи скокове нагоре или надолу, реагирайки на това дали финансовият отчет е отговорил на очакванията на анализаторите. Други такива моменти могат да бъдат около изнасяне на доклади, свързани с икономиката като цяло – доклад за състоянието на безработицата или доклад за нивото на измерената инфлация. Особено в последната година, американските (и други) пазари бяха сериозно повлиявани от срещите на федералния резерв и обявяване на решенията им относно вдигането на основния лихвен процент.

От друга страна пък, около подобни дати премиите, които се изплащат са по-големи от през останалото време заради несигурността, която тези събития носят. Тоест това могат да бъдат и моменти, от които да се възползвате.

4. Един от недостатъците за вас,

ако упражните подобен залог е това, че за периода до падежната дата Вие така да се каже сте заложили Вашите акции и не може да оперирате с тях. Ако вземете решение внезапно да ги продадете, не може да го направите, докато не изтече периода, въпреки че ги притежавате. Но ако Вашите акции носят дивидент, Вие ще продължавате да си получавате този дивидент.

Тук е мястото да спомена, че ако ви хрумне и наистина искате, може да развалите облога по всяко време на този период и да „освободите“ своите акции. За да направите това, вие трябва да платите премия подобна на тази, която сте получили в началото. В зависимост обаче как се е развивала цената на акцията, откакто сте продали опция, може да се наложи да платите по-голяма премия от получената (тоест да загубите пари) или по-малка (тоест да спечелите пари от разликата). Цената на премията, която трябва да платите, би била по-висока, ако цената на акцията се е доближила до падежната цена, тоест вероятността да я премине е станала по-голяма.

И така, както ви бях обещал, преди да завърша този материал, ще споделя с вас два идейни сценария за търговия с покрити кол опции, които може да ви се сторят интересни и по някакъв начин да ви бъдат от полза. Ето ги и тях.

Идея първа

Да речем, че сте решили да продадете дългосрочно притежавани от вас акции. Помислете хрумва ли ви някакъв начин да се възползвате от прочетеното дотук и да направите тази продажба по един по-хитър начин? Например чрез продажбата на покрита кол опция. Нека видим:

Да кажем, че притежавате 300 акции на Майкрософт, които държите вече няколко години. Искате да ги продадете, може би защото искате да си купите кола или пък лятна вила. Или пък сте преценили, че сте изпълнили плана си за тази инвестиция, и предпочитате да се прехвърлите на някаква друга. Винаги до този момент, когато се е налагало да продавате акции, вие просто сте отивали при борсовия си посредник (вероятно онлайн) и сте ги продавали на текущата им пазарна цена. Нека видим каква друга възможност за продажба има.

Към днешна дата цената на Майкрософт е $322, 300 по $322 = $96 600. Толкова щяхте да получите, ако ги продадете днес, по добре познатия ви начин. Но знаейки вече това, за което говорихме дотук, вие може да вземете допълнителни пари, сключвайки следния познат ни вече облог:

Ако цената премине 322.5 (под половин % покачване), Вашите акции ще се продадат на тази цена и Вие ще вземете една допълнителна премия от $750 (3 облога по 250, защото имате не 100, а 300 акции за продаване).

Или пък ако не бързате, вие може да зададете по-далечен период на падеж – например 15 септември. Колкото по-отдалечена падежна дата изберете, толкова по-големи ще са премиите, защото е по-трудно да се прогнозира и като цяло се очаква да има по-голяма вероятност до по-далечната дата цената да достигне по-високи нива. Тогава офертата ще бъде следната:

В този случай ще получите 3 по $810 допълнително или $2 430.

Две са уловките тук. Първата уловка е както знаем – докато трае периодът до падежната дата не може изведнъж да продадете акциите си, защото са така да се каже заложени в сделката. Трябва първо да ги “освободите”. Втората уловка е, че ако цената не премине падежната цена, акциите продължават да са си Ваши и не сте ги продали, каквото е първоначалното Ви намерение. Но премията си я прибирате така или иначе. И тогава може да сключите следваща подобна сделка. Проблемът е, че по време на облога цената на акцията може да падне значително дотолкова, че дори и премията, която сте получили, да не покрива тази разлика надолу.

Идея втора

Вие знаете, че сме говорили за това каква доходност може да очаквате от вашите инвестиции. Има хора, които инвестират във фондове, следящи широки индекси като S&P500, който усреднено исторически може да донесе между 8–10% доходност на година. Тези хора постигат споменатата доходност без особено усилие и ние по принцип разглеждаме подобен вид инвестиране като консервативно. Нека видим дали имаме някакъв начин да постигнем подобна или дори по-висока доходност с това, което научихме днес, а именно с продажба на покрита кол опция.

Нека вземем отново компанията Тесла. За нея често се плащат по-високи премии в сравнение с други компании. Причината е големият интерес към нея, както и това, че непрекъснатата промяна на цената на акцията ѝ я прави по-трудно прогнозируема. Поглеждаме каква оферта има, ако изберем падежна дата далеч в бъдещето – след година. Откриваме следното:

Нека направим следната проста сметка:

100 акции на Тесла по $233 (към 14 август 2023 година, когато направих тази проверка) са $23 300. Ако ги заложим по горната схема, моментално ще получим $5 215, което е 22% от $23 300 или 22% доходност. Нека направим обичайния разбор и видим предимствата и недостатъците на този облог.

Предимства

  1. Постигате доходност поне два пъти по-висока от консервативното инвестиране в широк индекс.

  2. В момента на сключване на сделката получавате пари. Не се налага да чакате една година, за да постигнете тази доходност. Тя се постига на момента и парите могат веднага да се реинвестират или използват по друг начин.

  3. Ако ви трябват спешно пари в брой и няма откъде да ги вземете, а не искате да продавате инвестициите си, това е начин да си генерирате определена сума.

  4. Ако цената не мине над падежната цена, след края на срока вие може да ги заложите отново по същия начин. Ако цената мине над страйк цената и човекът, сключил сделката с Вас, купи Вашите акции в някакъв момент от този период, то Вие ще постигнете тази доходност за период по-кратък от 1 година.

Недостатъци

  1. Както казахме и преди, не може да оперираме с акциите, докато те са заложени, освен ако не откупим обратно опцията. Една година е дълъг период от време и това може да ви напряга по някакъв начин.

  2. Възможно е цената да надмине с много падежната цена и да ви е неприятно, че сте пропуснали теоретични ползи. Но тук аз бих контрирал с две неща.

    Едното е, че ползата е наистина само на теория, защото дори и цената да е преминала, не се знае реално как ще се развие за в бъдеще и в кой точно момент вие така или иначе бихте ги продали. Това е и емоционален въпрос и сложен за теоретизиране.

    Вторият ми аргумент срещу този недостатък е, че ако се замислите какъв е бил първоначалният Ви план, а именно да постигнете 20+% доходност, вие го правите мигновено – нещо, което не е толкова лесно да се постигне. Задоволявате се с това, че сте постигнали целта си и гледате напред как да повторите тази цел.

  3. И последно – може би най-уязвимото място на тази идея. Какво би станало, ако в края на периода цената на акцията е значително по-ниска от страйк цената? Да, вие ще сте си прибрали премията, но ако в момента, когато се освободят, решите да продадете тези 100 акции, може премията да не успее да покрие този пад разлика и в крайна сметка да сте на загуба. Разбира се, никой не ви кара да продадете тези 100 акции. Напротив, може да ги заложите отново веднага и да вземете нова премия, но този път или премията ще бъде по-ниска, или страйк цената. И ако те се продадат на тази по-ниска страйк цена, отново може да се окаже, че сте под парите, които сте дали първоначално. Но вие може да решите и да почакате, докато цената на акцията се възстанови, и да направите нов облог при по-добри условия.

Това е всичко, което исках да споделя с вас, относно покритите кол опции. Вие ще трябва да направите сами своите стъпки и ако имате желание да се занимавате с опции, да откриете как вашият брокер ви позволява да правите това. Ще трябва да поразучите и може да ви отнеме ден-два да се ориентирате, но вярвам, че принципите, за които си говорихме в този материал, са ясни. В заключение искам да припомня, че опциите, и в частност продажбата на покрити кол опции, са просто още едно помощно средство във вашето куфарче с инструменти на инвеститора. Никъде не се дава безплатен обяд, винаги има компромис и във всяка инвестиция има риск. Тези, които приемат облозите (купуват Вашата покрита кол опция), не падат от Марс и те също са съвсем наясно с какво се захващат. За разлика от търгуването на пазарите за акции при опциите съревнованието и надлъгването между различните страни е абсолютно директно. „Играта“ при опциите е така наречената игра с нулев резултат (zero-sum game), при която за да спечели един, друг трябва непременно да загуби. А често от другата страна на вашите облози стоят професионалисти с много опит, които се занимават от дълги години с подобни сделки. За да успеете да се преборите с тях, ще са ви необходими знания, опит и нюх, както и желание да се развивате. Аз мога да помогна само със знания. Останалото е при вас. Успех!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top