“Ники, кажи как да инвестирам” – 1-ва част

Nik, tell me how to invest? – Part 1

На много пъти вече се случи да получавам питания най-вече от приятели: „Ники, имам такава и такава сума пари. Кажи как да ги инвестирам. Зная, че ти с това се занимаваш от доста време“. Понеже в повечето пъти отговарям по подобен начин, реших, че най-добре ще бъде да го напиша като материал и да препращам хората да го прочетат, като универсална рецепта.

Кратката версия на моя отговор е: изберете фонд, който следи широк индекс и инвестирайте в него – еднократно или редовно. И в общия случай това би било достатъчно. И не само това, но много вероятно дори да бъдете по-успешни в доходността, която ще постигнете, от хора, които се занимават непрекъснато с инвестиции. Ако не ви се чете повече, спрете дотук. Намерете символа на фонд, който следва американската икономика, например индексът S&P500, изберете си борсов посредник, като например Револют или Интерактив брокърс, и приключете с въпроса. Обърнете внимание на други неща в живота Ви. Този въпрос е решен. Наистина е решен.

Но вие избрахте да продължите да четете. Затова ще ви кажа същото, но с повече думи. Сигурен съм, че това би ви било от полза. Но в такъв случай, преди да продължим, е хубаво да направя някои уговорки. Разбира се, без да охлаждам някакъв ентусиазъм, но така ще бъде честно.

Първо: В момента, в който поискате да инвестирате, трябва да сте наясно, че поемате известен риск. Доколко голям ще бъде този риск, ще говоря малко по-нататък, но е важно да се знае, че риск ще има и той върви в две направления. Първото направление, разбира се, е рискът да загубите пари от Вашите инвестиции, вместо да спечелите, както се надявате. А вторият риск, често пренебрегван при обсъждането на инвестиции, е рискът от това да загубите съня си. Както в преносен смисъл, така и в буквален. В зависимост от това как и в какво инвестирате, има опасност да започнете да се тревожите до такава степен, че да се загуби всякаква полза от Вашите инвестиции, дори и те да носят печалбите, на които сте се надявали. Ще кажем след малко защо.

Второ: Макар да се опитвам да напиша този текст с идеята да помогна на възможно най-много хора, които имат този въпрос, всеки човек е различен и невинаги един отговор може точно да пасне на всекиго. Ние сме различни като хора, имаме различен толеранс за риск, различна енергия, нагласа, очаквания. Всички ние сме обединени от желанието да увеличим парите си, но някои от нас никога не биха стъпили в казино, други биха го направили, но ще залагат само на черно и червено, а трети ще хвърлят всичките си пари на едно число в играта на рулетка, разчитайки на нищожен шанс за печалба. Как тогава е възможно да се даде конкретен отговор на въпроса „В какво да инвестирам?“, ако не седна да поговоря с Вас и не Ви поставя няколко въпроса, за да се опитам да си изградя в главата някакъв Ваш профил, за да Ви разбера по-добре? За да бъда конкретен в съвета си към Вас, аз трябва да зная какви са Вашите цели, желания и дори мечти.

И все пак този общ съвет е възможен дори и без да ви познавам в детайли. И той няма да бъде лош съвет. Давал съм го много пъти и никога не съм имал впоследствие колебания за това дали не съм подлъгал някого, било той приятел или непознат. Ще ви дам този съвет, като ви препоръчам това да бъде начинът да започнете и постепенно да навлезете в инвестирането. Доколко вие ще се развиете оттук нататък като инвеститори и дали ще го направите, ще зависи от вас. И евентуално чак тогава тази универсална рецепта може да не Ви пасва идеално и да търсите алтернативи.

Нека приемем, че молбата за съвет към мен е изразена по следния начин, който съм чувал най-често. Въз основа на него ще се опитаме да изградим един шаблонен профил, който ще е много близък със средностатистическия на човек, който сега за първи път проявява интерес в тази област.

„Ники, имам спестена или наследена сума, която стои в банката и до този момент не съм имал куража да направя нещо с тези пари. Последните 1-2 години обаче инфлацията беше просто безобразна и чувствам, че постъпвам глупаво като просто наблюдавам как парите ми губят стойността си. По-добре да си купя нещо. Отделно от това, заплатата, която получавам, ми стига и ми остават някакви пари. Какво да правя с тях? До този момент просто ги премествах в депозитна сметка и ги спестявах. Смяташ ли, че мога по някакъв начин да ги инвестирам и тях? Не съм чел, не съм се занимавал до момента, нямам и много време и желание да навлизам в детайли.“

Ето го и Вашият профил:

Опит: никакъв
Познания: слаби
Образование: различно от финанси
Колко сте готови да загубите: николко
Срок на инвестицията: нямам идея
Душевно състояние: плахо желание
Мотивация: начална

„Парите ми губят стойност.“,
„Всички инвестират. Искам и аз.”

Време, което да отделяте: малко
Желание да се учите: слабо до средно
Прочетени книги по темата: Между 0 и 1

Ако кандидатствате за работа с подобен профил, шансовете да ви вземат са малки, защото профилът ви не е много силен за каквато и област да се отнасят. Навярно бързо ще ви отпратят. Случаят с инвестирането обаче е друг. Този профил е напълно достатъчен, за да започнете да инвестирате. И не само това, но с подхода, за който ще ви кажа, може и никога да не се налага да променяте своя профил и въпреки това да бъдете успешни. Но стига предисловия, нека изложа своя съвет в няколко точки.

1. Инвестирайте парите си, не ги дръжте в банка.

2. Заделете авариен фонд.

3. Не инвестирайте само в едно нещо, в един актив. Това се нарича диверсификация.

4. Инвестирайте в икономиката като цяло.

5. Инвестирайте регулярно и дисциплинирано. Реинвестирайте дивидентите.

6. Не следете нещата редовно. Забравете тези пари за периода на Вашата инвестиция.

7. Технически насоки за това как да започнете да инвестирате.

А сега подробно.

1. Инвестирайте парите си, не ги дръжте в банка.

Парите имат три основни функции.

а. Да купуват неща, които да ви карат да се чувствате по-добре и да изпълняват желанията и мечтите ви.

б. Да ви създават чувство на сигурност.

в. Да правят още повече пари, които да изпълняват първите две функции.

С първите две функции съм сигурен, че сте запознати, защото те са съвсем естествени и обикновено сме ги открили още от много малки, но третата функция е нещо, за което авторът на книгата „Богат татко, беден татко“ Робърт Кийосаки вероятно би казал (не зная дали го е направил, но звучи в негов стил) – „…само богатите татковци знаят това и учат своите деца. Бедните татковци не преподават този урок на децата си“.

Когато държите пари в банката, вие изпълнявате само втората им функция, да ви дават някаква сигурност, че ако дойде труден момент, вие ще може да разчитате на тях, за да го преодолеете. Тази функция на парите в инвеститорските среди се нарича авариен фонд и е добра идея. Животът винаги намира с какво да ни изненада, така че да имаме пари на сигурно е малко или много задължително. Но какво да кажем по отношение на другите две функции на парите? Парите в банка не повишават качеството ви на живот в настоящия ден, защото не ги харчите. Може би не чувствате такава нужда, имате всичко, от което се нуждаете към момента или пък регулярните ви доходи са достатъчни да заплатят вашите желания. И с това можем да се съгласим. Има хора, които се задоволяват с малко, дори и да са богати. Те не свързват щастието с парите. Но когато обаче става въпрос за последната функция на парите, а именно да правят повече пари, то парите в банка нямат никакъв шанс да правят това. Напротив, инфлацията или с други думи обезценяването на парите поражда обратния ефект. Вместо парите да ви носят повече пари, с времето те намаляват своята покупателна стойност. Инфлацията ги изяжда. Каквото е можело да купите с тези пари миналата година, вече не може да купите. Вярно, че банките плащат лихва, но обикновено тя е минимална и доста недостатъчна да се справи с това обезценяване. А задавали ли сте си някога въпроса защо банките въобще ви плащат лихва? За да ви мотивират да държите парите си при тях, за да правят те това, което вие не правите. А именно да впрегнат вашите пари, да правят повече пари за тях. Тоест можем да направим заключението, че всъщност парите в банка изпълняват своята трета функция – да правят повече пари, но за банката, а не за вас. Моля не се заблуждавайте, че парите ви оставени на депозит в банка стоят в някой прашен трезор. Напротив, те са в движение, вероятно инвестирани в активи, които носят приходи за банката.

2. Авариен фонд.

Както споменах вече, парите в банка имат своята полза и тя е в това да ви създават чувство на сигурност. Ако ви съкратят от работа, ако колата се счупи или нещо друго непредвидено се случи, да имате моментален достъп до средства, за да може да реагирате. Средства, покриващи разходите Ви за около 6 месеца, биха били достатъчни. Сигурен съм, че имате идея или лесно може да сметнете средно по колко харчите всеки месец. Умножавате го по 6 и произведението слагате на депозит в банка. Това е – сигурност, но не страх от бъдещето, а сигурност от правилно и разумно планиране, вид застраховка срещу непредвидимостите на съдбата.

3. Не инвестирайте само в едно нещо, в един актив. Това се нарича диверсификация.

Готови сте да инвестирате, имате достатъчно мотивация и сега предстоят въпроси от сорта в какво, къде и как. Нека започнем с „в какво“.

Ключовата дума тук е диверсификация – от английски diversification. Макар думата да звучи сложно, на практика означава да не инвестирате само в един актив – в една акция, в една криптовалута, в един ценен метал, в една валута и т.н. Причината е свързана с риска от това да изберете актив, които по някаква причина може да не отговори на вашите очаквания и вместо да повиши стойността си с времето и да увеличи вашите пари, направи точно обратното и загубите пари. От английски изразът, който се използва, за да разясни тази ситуация е – „не слагайте всичките си яйца в една кошница“, като идеята е ясна. Ако сте пестили дълго или изкарвате парите си с много пот и труд, бихте ли влезли в казино и с твърда крачка да прекосите целия коридор, достигайки до масата за рулетка, със спокойна ръка да сложите всичко, което имате, на числото 7? Съмнявам се. В такъв случай няма никаква причина да направите това с вашите инвестиции. Не го правете, независимо от това кой какво ви съветва и кой с каква увереност в гласа ви казва, че такава инвестиция ще бъде абсолютно печеливша и няма как да загубите от нея. Тук е моментът да спомена, че не бива сляпо да се доверявате на ничий съвет, просто защото всеки дава своя съвет от своята гледна точка и рядко се съобразява или може да се постави на ваше място. Това се отнася включително и за тази статия, в която аз се опитвам да се придържам в съвета си към това да ви препоръчам да използвате пешеходната пътека, ако вече сте решили да пресечете улицата, вместо да се втурнете на сляпо между колите.

Както казах по-рано, при инвестирането има основно два вида риск – риск да загубите пари и риск да загубите спокойствие. Тези рискове съществуват винаги и никой не е застрахован от тях. Ако някой ви казва нещо друго, не му вярвайте. Но все пак има техники за тяхното минимизиране и техниката на диверсифициране до голяма степен прави това. Ако вие инвестирате своите пари в разнообразие от активи и вашето портфолио е съставено от активи, които сами по себе си носят относително малък риск, то и вашето портфолио като цяло ще носи по-нисък риск и няма да будувате нощем и да се притеснявате. Разбира се, в живота винаги има компромис и компромисът при ниския риск е в това, че с консервативно, нискорисково портфолио не може да очаквате свръхголеми печалби. Но с оглед на вашия профил смятам, че това на този етап е оправдан компромис и моят съвет е за по-ниско рисково портфолио, с умерена потенциална доходност и почти никаква нужда от редовно наглеждане. Представете си едно портфолио, което изглежда по следния начин, което аз намирам за достатъчно консервативно.

10% – авариен фонд, депозиран в банка (или равностойността на 6 месеца разходи)

10% – активи в злато – златни монети, златни кюлчета или златен фонд.

20% – облигации.

60% – акционен фонд, следящ широк индекс в американската икономика.

Аварийният фонд, златото и облигациите са активи с нисък риск, а фондът от акции бих казал, че е относително умерен (ще стане въпрос по-подробно за него малко по-надолу в тази статия).

Идеята на подобно портфолио е да има разпределение на вашата инвестиция, така че при криза или неочаквани негативни обстоятелства в глобалната икономика да не почувствате срив в инвестициите ви и това да ви накара да се притеснявате. Процентите са примерни. Вие може да предпочетете друго съотношение. Съвет, който често се дава при изграждане на портфолио и обвързано с възрастта, на която сте, е колкото сте по-млад, толкова по-голям риск може да си позволите. Като идеята е, че на теория имате много повече време пред себе си да поправите спадове, които евентуално може да са се случили от инвестиране в по-рискови активи. И обратното, ако вече сте на предпенсионна или пенсионна възраст, не би трябвало да рискувате прекалено много. Мисля, че този съвет е лесно разбираем и няма нужда от допълнителни разяснения.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top