“Loss aversion” или аз бих го превел със силните думи омраза към загуби е явление, при което човек изпитва по-силни емоции при загуба, отколкото при печалба. Научни изследвания доказват, че болката от загуба е значително по-силна от удовлетворението при спечелване, независимо дали става въпрос за хазарт или търговия на борсата.
При инвестирането това може да доведе до опасни странични ефекти, като например упоритостта да се задържи актив, който постоянно губи стойност, само и само да се избегне болката от продажба на загуба. Този страх от загуба може да ви накара да загубите обективната оценка на обстоятелствата и да не ограничите загубите си като продадете актива, преди да стане още по-лошо. Изследвания показват, че хората са склонни да купуват дори повече от актив, който губи стойност, с надеждата да компенсират загубата и да излязат на нула. Понякога това може да бъде успешна стратегия, но само ако е базирана на обективна и неподвластна на емоции оценка на състоянието на актива и неговия реален потенциал да възстанови стойността си. Болката от загуба се свързва с наранено его и разрушаването на убеждението, че сме компетентни и знаем как да действаме, което може да бъде обезсърчаващо.
Да разгледаме по-нестандартен случай, в който инвестираме в актив, стойността му се повишава и ние се радваме, но не решаваме да го продадем с печалба, тъй като анализът ни предполага, че активът ще продължи да се повишава. Вместо това, стойността започва да спада от предишните върхове. Дори да сме все още на печалба от инвестицията, започва да ни боли, че не сме продали актива при по-високи стойности. Болката и съжалението могат да бъдат толкова силни, че предпочитаме да не сме се захващали с този актив, ВЪПРЕКИ че все още сме на печалба.
Няма директен начин за справяне с болката от загуба. Аналогично на отсъствието на универсално лекарство за любовна мъка, влезли ли сте в играта, рискът да се почувствате разочаровани винаги съществува. Има стратегии за намаляване на риска от загуба при инвестиране. Те включват диверсификация, дългосрочно инвестиране и оценка на риска в съответствие със собственото ви спокойствие и емоционално състояние. Понякога може да е нужно повече време, за да настроите толеранса си към риска така, че потенциалните загуби да бъдат поносими.
* * *
След като разгледахме няколко склонности, сега ще се фокусираме върху една разпространена заблуда, известна като Заблудата на комарджията.
За да разберем откъде произлиза тази заблуда, нека първо се обърнем за пример към хазарта. Ако сте играли на рулетка в казино, знаете, че половината от числата, на които можете да залагате са черни, а другата половина – червени. Разбира се, има и нула, която е зелена, но това ще го пренебрегнем, защото не е важно за нашия пример. Заблудата на комарджията предполага, че ако при многократно завъртане на рулетката се пада червено, вероятността да се падне черно следващият път е по-голяма. В действителност обаче, това не е по-вероятно. При всяко завъртане на рулетката, вероятностите за черно и червено са абсолютно равни в проценти. Следващото завъртане не зависи от предишното и няма никаква връзка между двете завъртания. Шансовете във всяко завъртане за падането на определено число или цвят остават еднакви. Затова печалбата, която ще получите, ако уцелите, също не се променя според това какво число се е паднало преди това и остава константна.
При инвестиционните пазари тази заблуда се проявява и може да подведе инвеститорите, като ги накара да очакват корекция на определен актив – т.е. да спадне, ако е растял прекалено дълго време, или да се вдигне, ако е падал продължително. Въпреки че понякога това може да се окаже вярно, по никой начин не може да се разчита на подобни предположения. Например технологичният пазар на акции на американската стокова борса расте почти без спадове от 2010 до края на 2022 година. В кой момент от тези 12 години на растеж бихте заложили, че е време акциите да паднат? Разбира се, има случаи, когато активът изпълнява точно такова движение, ако достатъчно инвеститори решат, че е достигнал своя връх и едновременно решат да го продадат. По този начин те предизвикват спадането на цената му и практически изпълняват собствените си очаквания. Въпреки това, такива случаи са редки и не означава, че трябва да се основавате на подобни предположения.
Най-добрият начин да се справите с тази заблуда е да вземате решенията си на основата на внимателни преценки и анализи за активите, които ви интересуват, без непременно да се съобразявате с историята на движението на цената им.