Хайде на бас или “Опциите в инвестирането” – 1-ва част

Наскоро се случи да седна с приятел да си говорим за инвестиции и от дума на дума стана въпрос за опции. Оказа се, че той е чувал, но не се е занимавал. Поговорихме, разказах му за своя опит в тази област и след месец-два той ми се похвали, че вече прави първите си опити. Това ме мотивира да седна и да разкажа, така както на мен ми бе разказано преди 15-тина години, когато за първи път започнах да се интересувам от опции.

Вие знаете, защото вече сме говорили по темата, че парите имат три основни функции:

  1. Да купуват неща, които да ви правят да се чувствате по-добре и да изпълняват желанията и мечтите ви.
  2. Да ви създават чувство на сигурност.
  3. Да правят още повече пари, които да изпълняват първите две функции.

Аз съм експерт само по собствените си желания и мечти, така че съвет в тази насока не мога да ви дам. Сигурен съм, че вие добре знаете как да използвате парите, за да си доставяте удоволствие. По въпроса с функцията на парите за създаване на чувство за сигурност, това е тема, която вече сме обсъждали – темата за аварийния фонд. Да припомним, аварийният фонд служи за подкрепа и гръб при възникване на ситуации, в които се налага да извадите известна сума, за да се справите с някакво непредвидено обстоятелство. Обикновено този авариен фонд са пари, които сте решили, че няма да впрягате в третата им функция – да правят още пари и сте ги заделили на сигурно място. Най-често на депозит в банка, за да са бързо и лесно достъпни. За аварийния фонд може да прочетете в материала „Ники, кажи как да инвестирам – част първа“. Нека сега се фокусираме върху третата функция на парите.

Днешната тема смятам, че ще бъде много интересна на много от вас, които са любопитни и ентусиазирани да откриват още и още начини да карат парите си да работят за тях. Обещавам ви, че ще разгледаме въпроса по начин, по който в крайна сметка ще установите, че въобще не е необходимо да сте дългогодишен експерт, за да извършвате това, на което ще ви науча. Не е дори необходимо да бъдете рисков спекулант или дей трейдър на акции. Може да гледате на себе си като на консервативен, дългосрочен инвеститор в отбрани от вас компании или дори парите ви да са във фонд, следящ широк индекс и също да се възползвате от възможността, за която ще си говорим.

Сигурно ви се е случвало да чуете постфактум за някаква отстъпка или изгодна сделка. „Вчера имаше домати в Кауфланд с 50% намаление“. Обаче вие не сте си купили, защото никой не ви е казал. Много често ние изпускаме да се възползваме от нещо, просто защото не знаем за него. Ако мога да направя препратка към заглавието на известната книга „Богат татко, беден татко“, да предположим, че нашият татко е бил беден и не ни е казал. Е, аз сега ще ви кажа, защото вие трябва да знаете, а дали ще се възползвате и ще отидете за домати, ще си решите сами.

Ако сте от хората, които обичат да поглеждат последната страница на романа, който четат, нетърпеливи да видят какво ще стане, прескочете до края на втора част на тази статия. Най-ценното и интересно е там. Но за да го разберете и повярвате, ви препоръчвам да минете първо през този текст.

Класическият начин да печелите от търговия с акции, разбира се, е да ги купите на дадена цена и да ги продадете на по-висока. Но както изглежда, повечето от тези, които се занимават с търговия на акции са достатъчно хазартни, да не кажа алчни, за да търсят и изнамират още и още начини за допълнително припечелване. Така както на футболните фенове не им е достатъчно само удоволствието да гледат любимите си отбори, но ако заложат и някой лев на това кой ще спечели, сякаш тяхното удоволствие допълнително ще се подсили. По същия начин е и в света на инвестициите. Но нека спра с предисловията и мина директно към същността на тази статия, а именно да ви запозная с интересен и перспективен начин да си докарвате допълнителни печалби – търговията с опции.

Да търгувате с опции най-общо означава да сключвате облози или да се хващате на бас, както ви харесва повече. При сключването на облог един човек твърди, че нещо конкретно ще се случи, а срещу него застава друг и казва, че няма да се случиИ вследствие на това кой излезе прав има различни последствия. Ето като при тези двама симпатяги долу:

Симпатягите

В живота могат да се сключват облози за какво ли не. Започнах с аналогията с футбола, нека продължа с нея. Ако отидете при букмейкър, вие може да заложите, че даден отбор ще спечели. Това е най-популярният залог, но не и единственият. Букмейкърските къщи дават възможност за безкрайно много други залози около същия футболен мач. Например може да заложите на това кой играч пръв ще вкара гол, кой ще получи първи жълт картон или кой ще изпълни първия ъглов удар. Въображението на хората сякаш е безкрайно и вероятно може да се заложи и на кой играч пръв ще му се развърже обувката.

В света на инвестициите сключването на облози не прави изключение. Има страшно много видове опции. Някои от тях са по-трудни за разбиране и изпълнение, други пък обратното – лесни и интуитивни. Днес ще се запознаем с един относително лесен инвестиционен залог, който, както ще видите, би могъл отлично да се впише към Вашия стил, без да се отклонявате много от това, което вече сте свикнали да правите, инвестирайки в пазара на акции. Ще разгледаме извършването на така наречената инвестиционна операция „продажба на покрита кол опция“, от английски selling covered call option. И хайде сега, понеже самото име на тази опция вече ни създаде една идея на сложност и ни пообърка, да започнем бързо, бързо да опростяваме.

Да продадете покрита кол опция на нормален български език означава:

Да се обзаложите, че цената на вече притежаваните от вас акции на компанията АБВ няма да се покачи над цената Х до опредена бъдеща дата (да речем по-следващия петък).

Ще ви запозная с няколко затормозяващи термини, така както се ползват в света на инвестициите с английските им имена, за да може да се ориентирате, ако четете на други места.

  • Цената Х на английски се нарича strike price. Аз не обичам чуждици, но в случая не ми хрумва нищо друго, нека на български го кажем страйк цена.

  • Определената бъдещата дата или от английски expiration date ще наречем на български падежна датаЗвучи ми добре.

Ето ви пример за подобен бас, който бих могъл да предложа на някои от моите приятели:

„Момчета, аз казвам, че “До другия месец по това време – 15 Септември 2023 година, цената на акцията на Тесла няма да надмине $450. Кой иска да се обзаложим?“

В момента, в който пиша тази статия, цената на акциите на компанията Тесла (всички обичаме да говорим за Тесла) е около $223. И честно казано едва ли би надминала $450 до месец. Tа това би означавало Тесла да удвои своята акция за 30 дни. Шансът е нищожен. И въпреки това отнякъде се намира подходящ приятел (за всеки влак си има пътници), който е готов да приеме подобен облог.

А сега нека навлезем малко повече в детайли и обърнем внимание на условията на този бас. Има особености. Но те не са непременно във ваша вреда, просто трябва да сте наясно с тях. Прочетете следните 4 точки. Ще отбележа с червено там, където трябва да внимавате, за да го прочетете няколко пъти. Вече многократно сме говорили, че в инвестирането няма как да спечелите пари без да поемете някакъв риск. Това не бива да ви изненадва, така че нека продължим.

  1. За да предложите подобен бас, има едно съществено условие. Трябва да притежавате поне 100 акции от компанията, за която искате да продадете „покрита кол опция“. За това се нарича покрита, защото покривате облога с вашите акции. Тоест вие вече трябва да сте техен притежател. Има и непокрити опции, но за тях ние днес няма да си говорим. Дали сте собственик на тези 100 акции от 10 години или от 5 минути няма значение. Казвам това, защото част от вашата стратегия в продажбата на покрита кол опция може да включва първо покупката на 100 акции с цел изпълняването на условието за хващането на този бас. И след приключването му да ги продадете. (Но нека оставим този вариант за по-късно, когато сте напълно разбрали механизма на този вид опция, напреднете и изтренирате мозъка си да мисли по този начин.) Минимумът е 100, защото продажбата на една (1) кол опция сключва този бас за 100 акции. Вие може да продадете 10 покрити кол опции, тоест да се хванете на 10 баса, но в такъв случай вие трябва да имате 10 по 100 акции или 1000 акции на тази компания. Дотук нищо сложно. Просто така е измислен този бас и това е едно необходимо условие, за да започне.

  2. В момента, в който продам подобна покрита кол опция, аз получавам пари – премия. Независимо от крайния резултат, дали ще позная или не, тази премия я получавам в същия момент, в който се сключи сделката. Премията е ясна и се знае предварително. Тоест вие си преценявате дали си заслужава или не. Ако се хванете на облога, в същия миг тези пари вече са ваши да правите с тях каквото си пожелаете. Може да си купите с тях нещо, да ги инвестирате или пък да си ги пазите. Това е вашата печалба. Това са парите, които може да си докарвате като допълнителен доход. Доматите на промоция от Кауфланд, за които никой не ви беше казал.

  3. Казах, че стойността на премията се знае предварително, но нейната стойност зависи от степента на възможност да се случи случката предмет на баса. Ако действително се обзаложите, че цената на Тесла акцията няма да надмине $450 в следващия един месец, няма да получите много голяма премия. По-скоро тя ще бъде нищожна. Но ако вие твърдите, че няма да надмине $245 (около 10% повишение от сегашната цена), то премията ще бъде значително по-висока, защото вероятността това да се случи е по-голяма в сравнение с това да се удвои. Вашият риск да загубите баса е по-голям и вие заслужавате по-голяма награда, задето смеете да рискувате толкова. И в това има логика, разбира се. Ако заложите, че футболният отбор Ботев Враца ще победи отбора на Барселона с 3:0, в случай че познаете, ще ви възнаградят много повече отколкото ако заложите, че Манчестър Сити ще победи Барселона. Това е вечният trade-off, за който споменавам в много от моите статии. Високият риск бива заплатен по-добре от ниския.

  4. Споменах риск, значи е време да поговорим за това какво може да загубите. Едно от условията на този облог е, че във всеки един момент – от момента на сключване на баса до падежната дата (expiration date) – ако цената надмине страйк цената (strike price), човекът, с който сте сключили този бас, има правото (но не е длъжен, той си преценява) да купи вашите 100 или пъти по 100 (зависи колко баса сте сключили) акции на назованата страйк цена (strike price). Тоест ако загубите баса, другата страна има правото да купи Вашите акции. Няма да ги загубите така просто за без пари. Не залагате и директно пари. Това, което може да загубите, са пропуснати ползи от бъдещо допълнително покачване на цената на тези акции.

Нека обясня това заедно с примери, за да стане кристално ясно. Сключили сме следния облог:

Първи облог

От момента на сключване на този облог две са нещата, които могат да се случат. В рамките на следващия месец цената да надмине $450 или да не ги надмине. И ето какво става при тези две стечения на обстоятелствата:

  1. Ако НЕ надмине $450, положението е ясно. Вие получавате премията (в този конкретен случай тя е 1 долар) и това е всичко, което ще се случи. Припомням този долар са ви го дали още в самото начало на сключване на тази сделка и вие вече може да сте си купили сладолед с него. В края на този период вие продължавате да притежавате 100 акции на Тесла + 1 долар.

  2. Ако надмине $450, по което и време през този един месец да стане това, този, с когото сте сключили облога, ако желае, но не е задължен, може да купи Вашите акции на страйк цената от $450 за акция в допълнение на единия долар премия, който Ви е дал при сключване на сделката. В този случай вие е възможно да се събудите някоя сутрин от този период и да откриете, че вместо 100 акции и 1 долар, имате $45 000 + 1 долар. 100 акции са продадени по $450 за акция + 1 долар. И това е всичко.

Нека поразсъждаваме малко по плюсовете и минусите при сключването на подобен облог, а именно продажбата на покрити кол опции.

Кое е положителното да направите подобен облог? Първото положително нещо е, че получавате премия. Ако използваме аналогията с доматите в Кауфланд, някой Ви е дал един червен домат. Вярно – само един, но Ваш. Получавате го и в двата случая, независимо от развоя на събитията.

Второто положително нещо специално за втория случай, когато цената достига или надминава $450, е, че е станало такова чудо, че сте удвоили Вашата инвестиция в рамките на един месец. От $223 за акция тя е станала $450 или повече.

Нека сега поговорим за отрицателното. Първото отрицателно нещо и в двата случая е, че доматът е само един. Както няма голям смисъл да се вдигнете и да отидете до Кауфланд само за един домат, защото вероятно бензинът или енергията, която ще изхабите да отидете до магазина, ще бъде повече, отколкото един домат реално си заслужава. Възможно е вашият брокер, през когото извършвате подобни облози, да има такса на тази транзакция по-висока от този долар и това да обезсмисля подобна сделка от самото начало.

А сега да обърнем внимание на второ отрицателно нещо. Моля внимавайте тук, защото това е „лошото“, което може да ви се случи. Вие ще прецените доколко лошо е то. Всяко допълнително покачване на цената над $450, тоест говорим за втория случай, ще бъде така да се каже теоретично пропусната полза за вас. Вместо да си притежавате акциите, които ще струват евентуално вече $470, $500 или $520, вие ще сте ги продали на $450. Доколко това е лошо, е нещо, което може би е лошо само на теория, защото ако на 15 септември акцията на Тесла действително е стигнала $500 и вие горчиво съжалявате за 100-те акции по 50 долара разлика = $5000 пропуснати ползи, то в понеделник 18 септември или седмица по-късно цената може да е паднала обратно до $440 и да си купите отново вашите 100 акции даже с 10 долара по-ниско, отколкото сте ги продали, ако това е нещо, което наистина искате. Чувството на пропуснатите ползи е както много болезнено, така и измамно до безкрай. В случая с продажба на покрита кол опция „опасността“ е да останете на перона, а влакът така да се каже да замине. Вашата опция да се продаде на цената, за която сте се обзаложили и никога повече да не мине под нея. Може да ви хване яд, но в крайна сметка би трябвало бързо да успокоите вашите чувства с мисълта, че все пак сте удвоили парите си. А и едва ли това покачване в цената ще е завинаги и тя никога вече няма да се върне.

Последното отрицателно нещо, което евентуално би могло да ви притесни, е ако цената на акцията всъщност вземе, че тръгне надолу. Тоест в края на периода акцията струва по-малко от в началото. Но ако вие така или иначе държите тези 100 акции от дълго време и смятате да ги държите още много, за вас не би имало кой знае какво значение това, а ще имате само полза от продажбата на покрита кол опция, защото получавате някаква премия. Тоест нищо не губите. Тази неприятност би била актуална в случая, когато вие не притежавате 100 акции така или иначе, но ги купувате само за да направите подобен облог. Към това ще се върнем към края на тази статия. Нека продължим напред с още един пример.

Втори облог

Този пример е подобен на предишния. Компанията е същата, падежната дата е същата, началната цена е същата. Разликата е в доста по-сериозната премия и в по-ниската страйк цена от $245. За акция като Тесла 10% покачване в рамките на месец не са кой знае колко. Тази акция скача или пада само с едно намигване на нейния изпълнителен директор. Тоест рискът да премине над страйк цената е по-голям от предишния пример. Но и за това получавате значително по-голяма премия. $545 се равняват на 2 акции от същата тази компания, ако решите за това да ги похарчите. Както казахме, премията я получавате в момента на сключването на сделката и може да я използвате в същия миг за каквото си пожелаете.

Както и в предишния пример, ако цената не надмине $245 до 15 септември, вие си оставате с акциите + премията. Ако надмине, се събуждате един ден от този период с 100 по $245 = $24 500 + $545 и сте свободни да правите с тях каквото намерите за добре. Може да си купите нещо, да инвестирате в други акции или пък ако прецените и цената ви урежда, да купите отново акциите на Тесла, ако ги видите на цена по-ниска от тази, на която са се продали вследствие облога с опцията.

С това бихме могли да приключим този материал дотук и да оставим Вашето въображение и лична мотивация да започнат да визуализират и търсят възможностите, които продажбата на покрити кол опции ви дават. Но според мен най-интересното предстои. Нека ви помогна още малко като обърна внимание на някои допълнителни неща, както и да ви подхвърля някои интересни идеи.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top